انتقاد چامسکی از رویکرد دوگانه غرب در قبال تروریسم

آمريكا

نظریه‌پرداز سرشناس آمریکایی رویکرد فریبکارانه غرب در قبال حملات پهپادی آمریکا و بمباران یک سازمان خبری در یوگسلاوی سابق و واکنش به حملات تروریستی اخیر به شارلی ابدو و سوپرمارکت یهودیان در پاریس را به چالش کشیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نوآم چامسکی، نظریه‌پرداز سرشناس آمریکایی در مطلبی که توسط شبکه خبری سی‌.‌ان‌.ان منتشر شد، تفسیر آمریکا از حمله به مجله فرانسوی شارلی ابدو در ژانویه 2015 را زیر سوال برده است.

در حالی که این حمله سریعاً به عنوان اقدام تروریستی توسط آمریکا محکوم شد، چامسکی نوشته که مردم ایالات متحده کاملا به فجایع اخیر که شامل برخی اقدامات توسط خود دولت واشنگتن می‌شود، اعتنایی ندارند. همدردی گسترده با فرانسه در پی حملات تروریستی ماه ژانویه 2015 کاملا فوری بود به طوری که اکثر مردم و روسای کشورهای دیگر با بنر «من شارلی هستم...» مراتب همدردی خود را نسبت به این حملات نشان دادند. اما مساله نگران‌کننده فقدان واکنش غرب پس از بمباران رادیو- تلویزیون صربستان توسط ناتو در سال 1999 و قتل عام نروژ در سال 2011 توسط آندرس بریویک است.

نوآم چامسکی ادامه داد: در پی بمباران ناتو هیچ تظاهرات یا راهپیمایی اعتراضی صورت نگرفت. قتل عام اسلو نیز نمونه‌ای دیگر از عدم واکنش غرب محسوب می‌شود و البته بسیاری دیگر از رخدادهای اینچنینی به وقوع پیوسته که ما به ریشه‌یابی آن در فرهنگ و تاریخ غرب نپرداخته‌ایم. بی‌توجهی در جنگ با تروریسم از بزرگترین آسیب‌های کمپین جهانی علیه تروریسم در دنیای امروز است - باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در کمپین ترور جهانی خود مظنونانی را هدف می‌گیرد که شاید روزی تهدید باشند و حتی شاید بتوان گفت بداقبالی می آورند. نظیر آن 50 غیرنظامی که در جریان بمباران تحت رهبری آمریکا در دسامبر 2014 در سوریه کشته شدند.

نظیریه‌پرداز سرشناس آمریکایی ادامه داد: کمپین استفاده از پهپادها تاکنون بزرگترین کمپین تروریستی در جهان شناخته شده است. این یک کمپین در رشد بالقوه تروریست‌ها محسوب می‌شود. این کمپین برای امنیت آمریکا تهدید است و البته درباره‌اش هیچگاه بحث نشده است.

انتهای پیام

کد N686718