ولید معلم: دغدغه اصلی ما موفقیت نشست مسکو است / عربستان در مواضعش بازنگری کند

سوريه

وزیر خارجه سوریه با بیان اینکه اسرائیل طرف اصلی توطئه علیه سوریه است، گفت: هم و غم اصلی ما موفقیت نشست مسکو است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در مصاحبه با شبکه الاخباریه تاکید کرد: سوریه امروز با جنگی مواجه است که نقش آن را در قبال مساله فلسطین و حمایت از فلسطینی‌ها هدف قرار داده است و عقل و منطق حکم می‌کند که با تمام امکاناتمان با این جنگ مقابله کنیم و من اطمینان دارم که در این جنگ پیروز خواهیم شد.

معلم درخصوص نشست مسکو گفت: ما دستوراتی را از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای به کار بردن تمامی تلاش‌های خود جهت موفقیت دیدار مسکو دریافت کرده‌ایم. هدف واضح است و آن این است که مذاکرات ما سوری - سوری باشد. کشورهایی هستند که از کنفرانس مسکو راضی نیستند و برای ناکام گذاشتن آن تلاش می‌کنند.

معلم ادامه داد: این کشورها می‌خواهند اسرائیل بر منطقه سلطه یابد کسانی که در این توطئه شرکت می‌کنند به اسرائیل خدمت می‌کنند و این چیزی است که سوریه در برابر آن می‌ایستد.

وی گفت: اسرائیل بخش اصلی توطئه علیه سوریه است و در جنوب از گروه جبهه النصره و گروه‌های دیگر برای توطئه‌چینی استفاده می‌کند.

معلم خاطرنشان کرد: ما باید به عنوان شهروند سوری تلاش کنیم تا سال 2015 سال رهایی از بحران سوریه باشد.

وی گفت: ما به ژنو رفتیم تا با کشورهایی که از «ائتلاف» حمایت به عمل می‌آورند گفت‌وگو کنیم اما در مسکو وضع فرق می‌کند. برخی شخصیت‌های مخالف برای این مذاکرات دعوت شده‌اند و هدف کاملاً واضح است. مذاکره سوری- سوری است.

معلم خاطرنشان کرد: هیات سوریه در سطحی عالی‌رتبه به مسکو می‌رود و دارای مهارت دیپلماتیک است و کاهش سطح حضور هیات نظام سوریه در کنفرانس مسکو صحت ندارد.

وی گفت: زمانی که کنفرانس شکست بخورد این یعنی شخصیت‌های مخالفی که در مسکو هستند تسلیم طرف‌های خارجی و دستورات آنها شده‌اند و باید از آنها بپرسم که آیا اراده مردم سوریه را زمانی که برای انتخاب بشار اسد به پای صندوق‌های رای رفتند، ندیدند؟

معلم تاکید کرد: هم و غم اصلی ما پیروزی نشست مسکو است و هیچ‌گاه به اتفاقاتی که در قاهره رخ می‌دهد توجه نمی‌کنیم. بیشتر مردم ما معتقدند که بشار اسد امنیت را برای سوریه تامین می‌کند.

وزیر خارجه سوریه تصریح کرد: به نفع عربستان است که در تصمیمات، روش‌ها و ارتباطات خود بازنگری کند و به خاطر امنیت شهروندان خود سیاست خود را تغییر دهد.

وی گفت: تروریسم دشمنی مشترک و نتیجه فرهنگ وهابیت است و عربستان فضای مناسبی را برای آن ایجاد کرده است.

وی از پافشاری قطر و ترکیه درخصوص توطئه علیه مردم سوریه ابراز تعجب کرده و گفت: دیگر ارتباط عقیدتی میان حزب عدالت و توسعه و گروه داعش بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

معلم تاکید کرد: ترکیه برای داعش به مثابه یک مرکز و کشور استراتژیک است و تروریسم به خود این کشور بازمی‌گردد چراکه آنکارا از تروریسم حمایت می‌کند و فضای مناسبی برای عملیات تروریستی است. بیش از 3000 ترکیه‌ای هستند که از داعش حمایت می‌کنند.

معلم خاطرنشان کرد: ائتلاف بین‌المللی نیز از ترکیه می‌خواهد تا از پایگاه «انجرلیک» استفاده کند. ما پیشتر روابط خوبی با ترکیه داشتیم. در حال حاضر این روابط به صفر رسیده است. آیا این به نفع مردم ترکیه است؟

انتهای پیام

کد N686365