آسوشیتدپرس گزارش داد:

گزارش محرمانه سازمان ملل اسلحه جدید اوباما برای دفاع ازتوافق با ایران

سیاسی

سازمان ملل شب گذشته گزارشی محرمانه را درباره عمل به تعهدات از سوی ایران منتشر کرده که این گزارش می تواند به عنوان ابزاری از سوی اوباما برای دفاع از توافق با تهران و جدی بودن آن در مذاکرات استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، سازمان ملل متحد گزارشی محرمانه را در وب سایت خود منتشر کرده که در آن آمده ایران به تعهدات هسته ای خود عمل کرده است. 

سازمان ملل متحد در گزارشی محرمانه می‌گوید ایران در طول مذاکرات‌ خود با گروه ۵+۱ به تعهدات‌ خود در عدم گسترش فعالیت‌ های هسته‌‌ ای وفادار بوده است.

این گزارش در شبکه داخلی سازمان ملل متحد منتشر شده و آسوشیتدپرس که نسخه‌ ای از آن را بدست آورده می‌نویسد ممکن است کاخ سفید از آن به عنوان سندی مبنی بر جدی بودن ایران در مذاکرات استفاده کند.

انتشار این گزاش در حالی که تلاش هایی در کنگره امریکا در جریان است تا تحریم های جدید علیه ایران وضع شود ممئنا موجب افزایش قدرت چانه زنی اوباما برای جلووگیری از این تصمیم کنگره خواهد شد. 

در همین رابطه رئیس جمهور آمریکا شب گذشته در نطق سالانه خود که به «استیت آو یونیون» معروف است بار دیگر به کنگره این کشور درباره شکست روند دیپلماتیک برای حل موضوع هسته ای ایران هشدار داده و اعلام کرد که هرگونه تحریم جدید را وتو می کند.

«باراک اوباما» در این سخنرانی گفت: تحریم ایران موجب شکست روند دیپلماتیک شده و احتمال جنگ را افزایش می دهد.  

اوباما به کنگره آمریکا اعلام کرد که هرگونه تحریم احتمالی تازه کنگره علیه ایران را وتو می کند، زیرا این اقدام منجر به شکست دیپلماسی آمریکا در قبال ایران خواهد شد.