داوود اوغلو آغاز فصلی جدید در روابط ترکیه با ارمنستان را خواستار شد

ارمنستان,ترکیه

نخست وزیر ترکیه در بیانیه‌ای با هدف گرامی داشت یاد و خاطره "هرانت دینک"، روزنامه نگار ارمنی- ‌ترکیه‌ای در هشتمین سالروز ترورش گفت، این روزنامه نگار یک روشنفکر مهم و برجسته اهل آناتولی بود که به دنبال راه‌ها و روش‌هایی برای ایجاد آینده‌ای مشترک میان مردم ترکیه و ارمنستان می‌گشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل نوشته روزنامه تودی زمان، "احمد داوود اوغلو"، نخست وزیر ترکیه در این بیانیه گفت، ترکیه نیز می‌خواهد دل و ذهن مردم را به نور تلاش‌های هرانت دینک روشن کند تا این درد عمیق را تسکین کرده و اتحاد و همبستگی تاریخی را یادآوری کند.

وی از تمامی مردم به ویژه افرادی که به "دوستی ارمنستان- ترکیه" باور دارند، خواست تا در یک "شروع تازه" سهیم شده و با آن همکاری کنند.

داوود اوغلو ضمن اشاره به این مساله که ترکیه پیشتر سیاست‌های جایگزینی را برای مسائلی همچون رویدادهای سال 1915 که تحت شرایط سخت جنگ جهانی اول صورت گرفته بود، مطرح کرده گفت، ترکیه در غم و درد ارامنه شریک است و اقدامات جدی و صبورانه‌ای را برای ایجاد مجدد همدردی میان این دو جامعه انجام می‌دهد.

وی افزود: بیانیه سال گذشته میلادی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دوباره ابراز تاسف نسبت به کودکانی که در سال 1915 جان خود را از دست دادند، نشان دهنده رویکرد مثبت ترکیه نسبت به روابط خدشه‌دار شده بین این دو کشور است.

داوود اوغلو ادامه داد: راه پشت سر گذاشتن این ضربه روحی که در سال 1915 میلادی باقی مانده با شکستن تابوها آغاز می‌شود به همین خاطر ترکیه به نوبه خود از این مرحله گذشته و اظهارات و نتیجه‌گیریهای کلی به ارث برده شده از گذشته را به فراموشی سپرده است.

وی تاکید کرد: میان دوستان قدیمی این احتمال وجود دارد که یکدیگر را درک کرده و به دنبال آینده‌ای مشترک باشند.

داوود اوغلو در این بیانیه بار دیگر گفت: مردم ترکیه و ارمنستان تاریخ و جغرافیای مشترکی دارند. این دو ملت می‌توانند با یکدیگر مذاکره کرده و به راه‌حلی دست یابند. ما باید همکاری و اعتماد متقابل را بین یکدیگر به وجود آوریم و در سایه 800 سال تاریخ مشترک و همکاری در امور بشردوستانه از یکدیگر درس بیاموزیم، ما باز هم از دوستان ارمنی خودمان می‌خواهیم بیشتر به ترکیه سفر کرده و پیش داوری‌ها را کنار بگذارند.

وی افزود: تمایلات ما برای همدردی، رحم گذاشتن بر زخم‌ها و ایجاد مجدد روابط دوستی کاملا قطعی و جدی است. هدف ما دوستی و صلح است.

انتهای پیام

کد N686326