اشرف غنی:

چین شریکی راهبردی و قابل اعتماد برای افغانستان است

سیاسی

رئیس جمهوری افغانستان، چین را شریکی راهبردی و قابل اعتماد برای کشورش برشمرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه های افغان گزارش دادند که «شی جینپینگ» و «محمد اشرف غنی» روسای جمهور چین و افغانستان درباره تحولات منطقه و توسعه همکاریهای راهبردی میان دو کشور گفتگوی تلفنی کردند.

این گفتگوی تلفنی به مناسبت شصتمین سالگرد برقراری مناسبات دیپلماتیک چین و افغانستان انجام شد و در آن شی جینپینگ و اشرف غنی خواستار گسترش روابط در سال جدید میلادی شدند.

رئیس جمهوری چین در این اظهارات، سال 2015 را به دلیل 60 سال مناسبات دوستانه با چین، سال همکاریهای دوستانه دو کشور عنوان کرد و به روابط عمیق و ریشه دار دو کشور در طول این مدت دو کشور بر اساس درک و احترام متقابل اشاره کرد.

وی ضمن حمایت از روند بازسازی صلح آمیز افغانستان و تمایل چین برای پیشبرد روند صلح درباره رسیدن سطح روابط پکن - کابل به سطح جدیدی از پیشرفت ها ابراز امیدواری کرد.

محمد اشرف غنی نیز ضمن تقدیر از ایفای نقش مثبت چین در حوزه بازسازی و تثبیت صلح در کشورش بر لزوم گسترش همکاری دو کشور برای ساخت آینده ای بهتر برای دو کشور تاکید کرد.

وی با تشکر از حمایت های چین از روند صلح و بازسازی، پکن را شریکی راهبردی و قابل اعتماد برای افغانستان خواند و به قابلیت های پکن در کمک به بازسازی و توسعه همکاری های اقتصادی با کابل اشاره کرد.