اپوزیسیون کانادا، نخست وزیر این کشور را به دروغگویی متهم کرد

رهبر اپوزیسیون کانادا، نخست‌وزیر این کشور را متهم کرد، وی در زمانی که وعده داده بود در کنار کمپین هوایی علیه داعش در عراق، هیچ عملیات زمینی‌ انجام نخواهد شد، دروغ گفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اتهام‌ها علیه "استفان هارپر"، نخست‌وزیر کانادا در حالی مطر شده است که نیروهای ویژه کانادایی طی روزهای اخیر در عراق با داعش به تبادل آتش پرداختند و این اولین نبرد زمینی میان نیروهای غربی و داعش محسوب می‌شود.

فرمانده نیروهای ویژه کانادا می‌گوید که در زمانی که آنها مشغول آموزش نیروهای عراقی در نزدیکی مناطق درگیر بودند، مورد حمله خمپاره‌ای و تیراندازی اعضای داعش قرار گرفتند و از خود دفاع کرده‌اند. اگرچه هیچ کدام از نیروهای کانادایی در این حمله آسیب ندید اما "تام مالکر" رهبر حزب اپوزیسیون دموکراتیک نوین گفت که استفان هارپر به مردم کانادا گفته بود که آنها درگیر جنگ نخواهند شد اما وی حقیقت را نگفته است.

جیسون مک دونالد، سخنگوی هارپر بدون آنکه عذرخواهی کند، گفت: جنبش افراط‌گرایان بین‌المللی علیه کانادا و متحدانش اعلام جنگ کرده‌اند. ما باید مستقیماً با این تهدید روبرو شویم و این دقیقا همان کاری است که این دولت انجام می‌دهد. محافظه‌کاران حزب حاکم به صورت 100 درصدی از نیروها در جنگ با داعش در عراق حمایت می‌کنند.

استفان هارپر، نخست‌وزیر کانادا در ماه سپتامبر از پارلمان خواسته بود تا از پیوستن اتاوا به ائتلاف بین‌المللی علیه داعش حمایت کند. هر دو حزب اپوزیسیون دموکراتیک نوین و لیبرال‌ها به این اقدام رای منفی دادند چراکه هراس داشتند این عملیات به باتلاقی برای نیروهای کشورشان تبدیل شود.

اما ضرب اکثریت محافظه‌کار هارپر به عملیات شش ماهه رای مثبت داد و اعزام هرگونه نیروی زمینی برای جنگ با داعش را رد کرد.

پس از آن کانادا حدود 600 نیروی هوایی و سایر پرسنل نظامی دیگر را به همراه شش جنگنده و سایر هواپیماهای نظامی به عراق فرستاد و آنها در ماه نوامبر 2014 وارد عملیات‌ها شدند. در همین حال 69 نیروی ویژه مسوول آموزش نیروهای عراقی است.

انتهای پیام

کد N686196