پاپ فرانسیس مشتاق دیدار با دالایی لاماست

پاپ

رهبر کاتولیک‌های جهان با اعلام اینکه همچنان مشتاق دیدار با رهبر معنوی بوداییان تبت است، شایعات مبنی براینکه به خاطر تنش با چین تمایلی برای دیدار با دالایی لاما ندارد را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در جمع خبرنگاران در سفر بازگشت از مانیل، فیلیپین گفت: پروتکل معمول وزارت امور خارجه واتیکان استقبال از مقام‌ها و اشخاص بلندپایه و سایر کشورها هنگام شرکت آنها در یک نشست بین‌المللی در رم نیست. به عنوان مثال، در نشست‌های سازمان غذا و کشاورزی (فائو) در نوامبر 2014، من با هیچ‌کس دیدار نکردم.

پاپ افزود: برخی از رسانه‌ها اعلام کردند که من به خاطر هراسی که از چین دارم با دالایی لاما دیدار نکردم. اما این مساله حقیقت ندارد. او خود خواستار دیدار در یک زمان دیگر شد. زمان و تاریخ این دیدار تعیین شده است اما نه برای حال حاضر و ما همچنان در تماس با یکدیگر هستیم.

پاپ در پاسخ به سوالی درباره اقدامات برای قوی‌تر کردن روابط میان واتیکان و پکن گفت: چینی‌ها مودب هستند و ما هم همین‌گونه هستیم. ما می‌خواهیم گام به گام پیش برویم. پکن می‌داند که من آماده سفر به چین یا استقبال از مقام‌های پکن در واتیکان هستم.

پاپ فرانسیس همچنین پیامی را به شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین فرستاد که در آن آمده است: من در دعاهایم شما و مردم چین را یاد می‌کنم.

در دسامبر 2014، منابع مطلع اعلام کردند که تصمیم واتیکان در عدم پذیرش و استقبال از دالایی لاما به خاطر نگرانی‌ها از خشم پکن و مخدوش شدن روابط تازه بهبود یافته میان دو طرف بوده است.

واتیکان از زمان از میان رفتن روابط با پکن به سال 1951 توسط مائو زدونگ، رهبر کمونیست چین با این کشور روابط دیپلماتیک نداشته است.

انتهای پیام

کد N685570