مسکو: اتحادیه اروپا برای تغییر "رویکرد غیردوستانه" خود آمادگی ندارد

وزارت امور خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد، اتحادیه اروپا نشان داده است که برای تغییر "موضع غیر دوستانه" خود آمادگی ندارد و تحریم‌ها علیه روسیه به دلیل بحران اوکراین همچنان پا بر جای مانده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا پس از نشست روز دوشنبه وزرای امور خارجه در بروکسل اعلام کرد که هرگونه تسهیل در تحریم‌ها علیه روسیه منوط به ارتقای شرایط در شرق اوکراین است.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: این اظهارات نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا هنوز برای تغییر رویکرد غیر دوستانه خود علیه مسکو و ارزیابی عینی اقدامات مقام‌های کی‌یف آمادگی ندارد.

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا پیشتر اعلام کردند، به‌رغم پیشنهادهای آشتی‌جویانه رییس سیاست خارجی این اتحادیه به روسیه در حال حاضر دلیلی برای برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی علیه مسکو وجود ندارد.

فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا در یادداشتی برای خبرگزاری رویترز اعلام کرد، کشورهای عضو این اتحادیه می‌توانند بار دیگر با روسیه درخصوص دیپلماسی جهانی، تجارت و دیگر مسائل در صورتی که مسکو اقدام به اجرای توافقات به منظور پایان دادن به درگیری با جدایی‌طلبان در اوکراین کند، مذاکره کنند.

وزیر امور خارجه لیتوانی نیز هنگام ورود به نشستی که قرار بود به منظور بررسی سند پیشنهادی موگرینی برگزار شود، گفته بود: فکر نمی‌کنم که اکنون ما باید درباره این که چطور تعامل مجدد با روسیه داشته باشیم، فکر کنیم. این روسیه است که باید درباره این که چطور با ما تعامل مجدد داشته باشد، فکر کند. دلیلی برای تغییر سیاست اتحادیه اروپا در قبال روسیه و یا برداشتن تحریم‌ها علیه روسیه وجود ندارد.

برخی کشورهای تندروتر اتحادیه اروپا نظیر لیتوانی از بابت این پیشنهاد فدریکا موگرینی ناخرسند بوده و گفتند که چنین اظهاراتی پیامی اشتباه به ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه می‌دهد و نشان می‌دهد که عزم اتحادیه اروپا در مقابل روسیه در حال تضعیف شدن است.

همچنین وزیر امور خارجه دانمارک گفته بود: اکنون زمان مناسبی نیست که اتحادیه اروپا از تحریم‌ها علیه روسیه دست برداشته و یا پیامی ارسال کند مبنی بر اینکه ما تمایل به چنین کاری داریم، اما ما باید در جستجوی هرگونه امکانی به منظور یافتن راه حل سیاسی برای بحران اوکراین باشیم.

از سوی دیگر وزیر امور خارجه سوئد نیز گفته بود: اتحادیه اروپا باید تحریم‌هایش علیه روسیه را حفظ کند اما نیازمند یک دورنمای بلندمدت درخصوص تعامل با مسکو است.

با این حال موگرینی اظهار داشت، هرگونه تخفیف تحریم‌ها علیه روسیه تنها هنگامی رخ می‌دهد که در وضعیت اوکراین بهبود ایجاد شود.

همچنین سباستین کورتز، وزیر امور خارجه اتریش نیز اظهار کرد که اتحادیه اروپا باید یک راهبرد تدوین کند تا روابطش با روسیه را بار دیگر به جایگاهی مستحکم در بلندمدت بازگرداند. وی به خبرنگاران گفت:‌ مساله مربوط به تشدید و یا تخفیف تحریم‌ها نیست بلکه مساله مربوط به فاصله گرفتن از واکنش صرف است. من فکر می‌کنم که این درست نیست که ما تنها واکنشی عمل کنیم.

انتهای پیام

کد N685340