تعویق بررسی لایحه تحریم جدید ایران در سنای آمریکا

ايران,آمريكا,تحريم

کمیته بانکداری مجلس سنا جلسه بررسی لایحه تحریم جدید علیه ایران را یک هفته به تعویق انداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کمیته بانکداری سنای آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد: جلسه بررسی لایحه تصویب تحریم علیه ایران تحت عنوان قانون ایران عاری از سلاح هسته‌ای 2015 را یک هفته به تعویق انداخت.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی کمیته بانکداری سنا این لایحه ابتدا قرار بود پنج شنبه هفته جاری برابر 22 ژانویه بررسی شود اما رسیدگی به این لایحه پنج‌شنبه هفته آینده یعنی 29 ژانویه انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، سناتورهای آمریکا در حالی برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران تلاش می‌کنند که اولا این لایحه با حقوق بین الملل مغایرت دارد؛ به‌عنوان مثال در این پیش نویس آمده است که گزارشات راستی آزمایی مربوط به آژانس (بدون نام بردن از آژانس) باید به کنگره ارائه شود.

ثانیا این اقدامات دارای ماهیت سیاسی است که اساسا اعتبار آن را زیر سوال می برد. از جمله اینکه در لایحه مذکور آمده است آمریکا باید به اعمال تحریم‌ها علیه دولت ایران و اشخاص ایرانی به سبب -1 نقض مستمر حقوق بشر ؛ و 2- اقداماتش در حمایت از رژیم بشار اسد در سوریه ادامه دهد. در حالی که هیچ قطعنامه‌ای در شورای امنیت حاکی از ممنوعیت حمایت از بشار اسد و مردم مظلوم سوریه وجود ندارد.

آمریکا با این اقدامات اساسا رویکرد تخریبی نسبت به مذاکرات هسته ای و «بازی متهم سازی» در رسانه ها دارد. همانطور که معاون بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل گفته است اصلی‌ترین عامل به نتیجه نرسیدن مذاکرات صرفا بررسی آن در عربستان، ترکیه و اسرائیل است.

باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه در یک نشست خبری مشترک با نخست وزیر انگلیس گفت که تصویب هرگونه تحریم جدید علیه ایران را وتو خواهد کرد چون به روند دیپلماتیک مذاکرات هسته‌ای آسیب می‌زند.

انتهای پیام

کد N685086