بولیوی: آمریکا برای بهبود روابط دوجانبه براساس احترام متقابل رفتار کند

رئیس‌جمهوری بولیوی گفت، تمایل دارد روابط مخدوش شده با آمریکا را بهبود بخشیده و این روابط را براساس احترام متقابل مجددا برقرار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، "اوو مورالس"، رئیس‌جمهوری بولیوی در کنفرانسی خبری گفت، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز با اعزام هیاتی بلندپایه برای شرکت در مراسم تحلیف دومین دوره ریاست‌جمهوری‌اش که برای روز پنجشنبه برنامه‌ریزی شده، تمایل مشابه خود را ابراز کرده است.

وی افزود: من از تمایل سیاسی اوباما درخصوص اعزام هیاتی ویژه برای شرکت در این مراسم تحلیف استقبال می‌کنم.

بولیوی در سال 2008 میلادی سفیر آمریکا را به خاطر حمایت از فعالیت‌های ضددولتی فرقه‌های جناح راست این کشور از لاپاز اخراج کرد. واشنگتن نیز در اقدامی تلافی‌جویانه سفیر بولیوی را از آمریکا اخراج کرد. از آن زمان تاکنون هر دو سفارت توسط وابسته‌های تجاریشان اداره می‌شوند.

مورالس در سال 2008 میلادی، نمایندگان آژانس مقابله با قاچاق مواد مخدر و آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا را نیز به خاطر مداخله در امور داخلی بولیوی اخراج کرد.

مورالس گفت: ما به شدت خواستار بازگرداندن سفرای‌مان به سرکارهایشان هستیم و تنها چیزی که می‌خواهیم احترام است.

وزیر امور خارجه بولیوی نیز اعلام کرد، این دو کشور برای ایجاد روابطی جدید بر مبنای شرایطی برابر با یکدیگر در حال رایزنی هستند.

دولت‌های لاپاز و واشنگتن در سال 2011 میلادی توافقنامه‌ای را برای از سرگیری روابط امضا کرده و یک کمیسیون دو کشوری را برای رسیدگی به این موضوع ایجاد کردند.

مورالس که از سال 2006 میلادی زمام امور کشور را به دست دارد، در اکتبر سال 2014 میلادی برای سومین بار در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شد.

انتهای پیام

کد N685003