نقوی حسینی:

طرح غنی سازی 60 درصدی پاسخی به رفتار آمريكايی هاست

سیاسی

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی با اشاره به طرح غنی‌سازی 60درصدی گفت:اخیرا آمریکا بازی پلیس خوب و پلیس بد را به‌ کار گرفته‌ است؛ لذا این طرح مجددا مطرح شد تا مجلس بتواند ورود پیدا کرده و مقابله به مثل کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که مهمان برنامه "متن حاشيه" بود به بررسی  طرح الزام غنی سازی 60 درصدی توسط مجلس پرداخت.

وی در اين گفتگوی تلفنی تصريح كرد: ما در این دوران شاهد رفتار ضد و نقیضی از سوی آمریکایی ها و اعضای کنگره بودیم که از یک طرف صحبت از مذاکره، توافق می‌کردند و از طرفی دیگر تحت تاثیر لابی صهیونیستی مجبور می‌شدند دست به تهدید بزنند و اعلام کنند ما از همه قدرت علیه ایران استفاده می‌کنیم و هر از چندگاهی هم گزینه‌های مختلف روی میزشان را به رخ ما می‌کشیدند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به این سوال که مجلس شورای اسلامی طرح غنی‌سازی 60 درصد را در واکنش به تحریم کنگره آمریکا در زمان مذاکرات مطرح کرد هدف از این طرح چه بود، خاطرنشان کرد: مجلس در آن شرایط ورود کرد چرا که برداشت ما این بود که آمریکایی‌ها نمی‌خواهند به توافق دست پیدا کنند و وقت ما را تلف می‌کنند و سیاست چماق و هویج را به کار می‌برند تا به اهداف خودشان دست پیدا کنند به همین جهت مجلس به طور جدی ورود پیدا کرد و طرح غنی‌سازی 60 درصد را مطرح کرد.

وی افزود: غنی ‌سازی 60 درصد هم با ارزیابی نیازمندی صنایع کشور در حوزه‌های مختلف به غنی‌سازی بود، یعنی 60 درصد هم مبنا انتخاب نشده بود، این طرح تهیه شد و به امضای بیش از 200 نفر از نمایندگان رسید.

نقوی‌حسینی در ادامه گفت: امضا و توجیه طرح زمان‌بر است و در طول زمان ما به توافق ژنو نزدیک شدیم و برداشت ما از مذاکرات و هم چنین گزارشی که تیم دیپلماسی ما ارائه می‌کرد، این بود که ما می‌توانیم به یک توافق موفق دست پیدا کنیم، وقتی این استنباط به وجود آمد و آمریکایی‌ها در بخشی از تهدیدات عقب‌نشینی کردند طرح در مجلس مسکوت ماند و از تیم مذاکره کننده حمایت شد تا آن‌ها بتوانند به یک توافق دست پیدا کنند.

وی ادامه داد: نهایتا به توافق موفق دست پیدا کردیم بنابراین طرح به آن هدفی که مد نظرش بود رسید، لذا نمایندگان ضرورت ندیدند که این طرح مطرح شود اما این به معنای خارج شدن از دستور کار نبود و با ادبیاتی که آمریکایی‌ها به کار می‌بردند طرح غنی‌سازی 60 درصد روی میز مذاکره قرار گرفت.

نقوی حسینی در پاسخ به این سوال که با توجه به این که مذاکرات جدیدی پیش رو داریم آیا این طرح مشکلی در وضعیت مذاکرات ایجاد نمی‌کند گفت: اخیرا آمریکایی‌ها بازی تکراری پلیس خوب و پلیس بد را به کار گرفته‌اند و کنگره آمریکا شروع به ایفای نقش چماق و دولت هم با نقش هویج تلاش می‌کنند تا اهداف آمریکا را دنبال کنند لذا این طرح مجددا در میان نمایندگان مطرح شد تا مجلس بتواند ورود پیدا کرده و مقابله به مثل کند.

وی ادامه داد: اگر کنگره آمریکا وارد تحریم‌های جدید شود ما هم اقدام کنیم که آمریکایی‌ها از این بازی که راه انداخته‌اند پشیمان شوند لذا مجلس مجددا طرح باز شدن غنی سازی 60 درصد را مطرح کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، از تهیه طرح جدیدی در کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: کمیته هسته‌ای مجلس هم در حال تهیه یک طرح متفاوت دیگر با محتوای طرح قبلی است بنابراین ما در این دوره دو طرح را داریم و بنا داریم که این دو را روی میز مذاکره قرار دهیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: کمیته هسته‌ای در حال تدوین و تهیه طرحی دقیق‌تر با اطلاعات کاملا فنی هسته‌ای است که با توجه به ظرفیت‌ها و امکاناتی است که داریم و هم چنین افقی که متناسب با ظرفیت کشور است، بنابراین اگر کنگره بخواهد بازی‌های خودش را ادامه دهد در حال حاضر دو طرح روی میز مذاکره خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پاسخ به این پرسش که به نظر شما ایران توان غنی‌سازی 60 درصد را دارد تاکید کرد: ما غنی‌سازی 60 درصد را در یک افق بلند مدت تهیه دیده بودیم ولی طرحی که در حال حاضر کمیته هسته‌ای دنبال می‌کند با توجه به وضع موجود است.

وی هم‌چنین در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای چیست گفت: جمهوری اسلامی ایران مصمم و معتقد است که پرونده هسته‌ای ایران راهی جز مذاکره ندارد، ملت ما و کشور ما تسلیم تهدید و تحریم و فشار نخواهد شد.

نقوی‌حسینی ادامه داد: تیم مذاکره و دولت باید این نکته را توجه کند که همه تخم‌مرغ‌های خود را نباید در زنبیل مذاکرات بگذارد و امور اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور را به مذاکرات گره بزند، کاملا عقلانی نیست و به صلاح کشور نیست که به دشمن اعتماد کند لذا راه نجات کشور بازگشت به قدرت درون‌زا و اقتصاد مقاومتی است.

اين نماینده مجلس با بیان این که باید در مسیر مذاکرات عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران رعایت شود، اظهار داشت: رفتار دیپلماتیک تیم دیپلماسی ما اعم از وزیر خارجه و مابقی اعضا باید در تراز انقلاب اسلامی باشد و قدم زدن با وزیر خارجه دولتی که در تاریخ کشور ما فقط خیانت و جنایت کرده واقعا چه معنایی دارد؟ عزت و اقتدار ایران نباید به حراج گذاشته شود چرا که این مهم مفت به دست نیامده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: تیم مذاکره کننده نباید در دام آمریکایی‌ها بیفتد و نباید گرفتار بازی‌های داخلی آمریکا شود، آمریکایی‌ها تزشان این است بازی پلیس خوب و پلیس بد در داخل کشورشان راه می‌اندازند تا ما را تحت تاثیر قرار دهند، مسائل داخلی آمریکا ارتباطی به ما ندارد چرا که ما با دولت آمریکا مذاکره می‌کنیم و مسئول پاسخ‌گویی دولت آمریکاست.

وی ادامه داد: این که کنگره آمریکا چه می‌کند و دولت با گروه‌های تندرو چه کار می‌کند مسئولیتش با دولت آمریکاست و ما نباید در این دام بیفتیم اما تیم مذاکره کننده همان طور که تاکنون محکم و مستند آمده باید در چارچوب خطوط قرمز کار را به نتیجه برسانند تا به دنیا ثابت شود که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد توپ در زمین 1+5 است و آمریکایی‌ها مسئول مستقیم شکست مذاکرات هستند.

نقوی‌حسینی افزود: جمهوری اسلامی ایران تا جایی که امکان‌پذیر بوده برای به نتیجه رساندن مذاکرات تلاش خود را انجام داده، بالاخره آمریکایی‌ها سخت مطالباتشان را گرفتند در حالی که ما کف مطالباتمان را بحث می‌کنیم و از کف مطالباتمان نمی‌توانیم پایین‌تر برویم.

عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها اگر بخواهند که توافق و تفاهمی صورت بگیرد باید از زیاده‌خواهی‌ها و مطالباتشان پایین بیایند در غیر این صورت مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید.