جهانگیری:

برای تولید و اشتغال به بخش خصوصی فعال نیازمندیم

معاون اول رييس جمهور,اسحاق جهانگيري

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های امروز نظام تعداد نیروی بیکار در کشور است، گفت: اکنون باید بخش خصوصی فعال شود و با سرمایه‌گذاری خود تولید و اشتغال را ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه)در مراسم افتتاح خط تولید MDF فومنات با اشاره به این‌که اکنون جوانان تحصیلکرده زیادی منتظر ایجاد شغل هستند، اظهار کرد: متاسفانه وضع نیروهای بیکار کشور نگران‌کننده است. بر اساس آمارها در دهه گذشته تعداد شغل ایجاد شده نزدیک به صفر بوده است.

معاون اول رییس‌جمهور در ادامه افزود: اقتصاد ایران این ظرفیت را دارد که سالانه بین 800 تا یک میلیون شغل ایجاد کند که لازمه آن سرمایه‌گذاری برای ایجاد تولید و کار است. بخش خصوصی در این زمینه باید به معنای واقعی کلمه به صحنه بیاید و مورد حمایت قرار گیرد تا تولید و اشتغال ایجاد شود. اکنون دیگر به مصلحت نیست که تردید کنیم که بخش خصوصی خوب است یا بد.

وی با اشاره به این‌که ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 به این معناست که بخش خصوصی به هر میزان می‌تواند بزرگ شود، گفت: زمانی که من وزیر بودم رهبری به من گفت که ایشان سقفی برای رشد بخش خصوصی قائل نیستند. در گذشته اینگونه تلقی می‌شد که صنایع و معادن بزرگ به دولت تعلق دارد و بخش خصوصی به صنایع کوچک می‌پردازد اما با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 توسط مقام معظم رهبری این تلقی برطرف شد. اگر اجرای سیاست‌های اصل 44 در دست مدیری بود که به آن سیاست‌ها اعتقاد داشت اکنون انقلابی در اقتصاد ما رخ می‌داد.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین با اشاره به این‌که رهبری اعتقاد دارند که در کشور باید تولید ثروت انجام گیرد و بخش خصوصی فعال شود، افزود: اکنون نظام پذیرفته که بخش خصوصی باید فعال شود. بخش خصوصی باید بداند که کشور برای ایجاد تولید و اشتغال به سرمایه‌گذاری آنها نیاز دارد. ما در کشور منابع و نیروی انسانی به اندازه کافی داریم که با سرمایه‌گذاری می‌توان از این امکانات بهره برد البته برای تولید و سرمایه‌گذاری باید اقتصاد کلان باثبات و قابل پیش‌بینی باشد تا سرمایه‌گذار از آینده خود مطمئن بوده و بتواند آینده را پیش‌بینی کند. در همین راستا دولت تلاش می‌کند که فضای باثباتی را در اقتصاد کشور ایجاد کند.

جهانگیری همچنین خاطرنشان کرد: بخش خصوصی در استان گیلان باید فعال‌تر شود. گیلان قبل از انقلاب چهارمین استان صنعتی کشور بود اما اکنون سرمایه‌گذاران این استان در استان‌های دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

معاون اول رییس‌جمهور در پایان با بیان این‌که در برخی استان‌ها چپ‌روی شده و سرمایه‌داران را ترسانده‌اند، گفت: استان گیلان استان بااستعدادی بوده و نیروی انسانی کارآمد و متخصص دارد. بخش خصوصی نیز باید همت کند و به صحنه بیاید. دولت هم از بخش خصوصی حمایت خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N684634