مخالفان سوری با تصویب پیش‌نویس "اصول راهکار سیاسی" به قاهره می‌روند

مخالفان سوري

هیات سیاسی ائتلاف مخالفان سوریه اعلام کرد که پیش‌نویس «سند اصول اساسی سازش سیاسی» در سوریه را تدوین کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، در این پیش‌نویس تاکید شده است که هدف از مذاکرات اجرای بیانیه ژنو 1 است که شامل تشکیل هیات حکومت انتقالی با اختیارات کامل از جمله اختیارات رئیس‌جمهور و تغییر نظام سیاسی در سوریه می‌شود.

در این سند توقف خشونت شرط اصلی برای آغاز روند مذاکرات با نظام اعلام شده است.

این بیانیه پس از دیداری منتشر شده است که قرار است در دوره آتی میان ائتلاف با هیات هماهنگی مخالفان در قاهره برگزار شود. این پیش‌نویس متشکل از 13 بند است که در آن نقشه راه سیاسی در سوریه و ازسرگیری روند مذاکرات که در ژنو 2 متوقف شد، مشخص شده است.

در همین حال، احمد رمضان، رئیس جنبش «کار به خاطر سوریه» و از اعضای ائتلاف مخالفان در مصاحبه با پایگاه خبری ایلاف گفت: این پیش‌نویس تلاشی برای باز گرداندن تحرکات سیاسی به جایگاه اصلی آن براساس بیانیه ژنو1 و قطعنامه‌های شورای امنیت و توافق‌های صورت گرفته در ژنو 2 است.

وی افزود: ائتلاف مذاکرات مستقیم با گروه‌های میدانی و سیاسی و شخصیت‌های مستقل را درخصوص در پیش گرفتن این سند آغاز خواهد کرد تا این اقدام آغازی برای تحرکات گسترده باشد.

پایگاه ایلاف گزارش داد که خالد خوجه،‌ رئیس ائتلاف مخالفان سوریه هیاتی را برای مذاکرات سوری - سوری تشکیل داده است و پیش‌نویس سند "اصول اساسی سازش سیاسی" در سوریه محور مناقشات میان طرف‌ها خواهد بود.

در همین حال، هشام مروه، معاون رئیس ائتلاف مخالفان به این مساله اشاره کرد: امکان دارد دیداری میان این هیات با مسوولان مصری صورت بگیرد که در جریان آن تلاشی را برای برگزاری نشستی مشورتی میان گروه‌های مخالف سوری با هدف یکپارچه ساختن مواضعشان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در همین حال، اخباری منتشر شده است که نشان می‌دهد اختلافات در داخل هیات هماهنگی ملی، دفتر اجرایی این هیات را وادار ساخت تا اعضای خود را که به مشارکت در نشست مسکو دعوت شده بودند، برای شرکت در این نشست آزاد بگذارد که این امر به دلیل اصرار دعوت‌شدگان برای شرکت در مذاکرات مسکو صورت گرفت.

همچنین منذر خدام، رئیس دفتر اطلاع رسانی هیات هماهنگی گروه‌های مخالف اعلام کرد که این هیات مشارکت وزیر خارجه سوریه را به عنوان شرط خود برای حضور دبیرکل این هیات در کنفرانس مسکو مطرح کرده است در غیر این صورت در سطح نمایندگان در این نشست شرکت خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N684490