دمشق انهدام تاسیسات و انبارهای مواد شیمیایی خود را آغاز کرد

سوريه

منابع دیپلمات اعلام کردند که نظام سوریه عملیات تخریب و انهدام 12 انبار و تاسیسات ساخت مواد شیمیایی خود را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، این منابع که خواستند نامشان فاش نشود اعلام کردند که جزئیات فنی در مورد چگونگی تخریب هفت مورد از تاسیسات و انبارهای ساخت مواد شیمیایی به وسیله مواد منفجره از سوی کارشناسان سازمان منع تولید و گسترش سلاح‌های شیمیایی در دست بررسی است. بقیه این انبارها و تونل‌های زیرزمینی به شیوه‌های دیگری از جمله پرکردن با بتن غیر قابل استفاده می‌شوند.

قرار است که رئیس سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در نشست غیرعلنی امروز (چهارشنبه) در لاهه، نمایندگان دولت‌های غربی را در جریان آخرین جزئیات روند امحای تاسیسات شیمیایی سوریه قرار دهد.

دمشق در سال میلادی گذشته پس از پیوستن به سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی، بیش از 1300 متریک تن از مواد سمی خود را برای امحا تحویل سازمان مذکور داد.

منبع نزدیک به سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی خاطرنشان کردند که انهدام تاسیسات زیربنایی ساخت مواد شیمیایی سوریه با شروع عملیات برای تخریب یکی از تونل‌های مورد استفاده در این بخش، در 24 دسامبر آغاز شد اما به دلیل مسائل فنی و مشکلات جوی این عملیات به تاخیر افتاد.

دمشق ادعای برخی از دولت‌های غربی مبنی بر اینکه سوریه بخشی از زرادخانه هسته‌ای خود را مخفی کرده است، به شدت تکذیب می‌کند.

انتهای پیام

کد N684327