بازداشت مجدد رئیس سابق اتا در اسپانیا

پلیس اسپانیا مجددا رئیس سابق گروه جدایی‌طلب مسلح باسک موسوم به "اتا" را که به دست داشتن در حملات خونین متهم است، تنها چند روز پس از آزادی و به دنبال خشم خانواده قربانیان، بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت کشور اسپانیا اعلام کرد، نیروهای پلیس با حکم دادگاه، "سانتیاگو آروسپیده ساراسولا" را که معروف به "سانتی پوتراس" است، در شمال منطقه باسک بازداشت کرد.

سانتیاگو آروسپیده ساراسولا سه ماه پس از انفجار خودروی بمبگذاری ‌شده در ژوئن 1987 توسط گروه اتا، در فرانسه بازداشت شده بود. این انفجار در نزدیکی یک سوپرمارکت رخ داد که 21 کشته بر جای گذاشت و خونین‌ترین حمله گروه اتا محسوب می‌شد. وی در سال 2012 به اسپانیا مسترد شد و به اتهام بمبگذاری مذکور و نیز سایر حملات گروه اتا به حبس محکوم شد.

دادگاه عالی اسپانیا که مسوول رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با تروریسم است، دستور بازداشت وی را به اتهام مشارکت در حمله دیگری از گروه اتا در سال 1987 بازداشت کرد. در جریان این حمله یک تن کشته شد. قرار نبود که وی تا سال 2030 آزاد شود اما وی در چهارم دسامبر 2014 به حکم دادگاه آزاد شد. به گفته قاضی این پرونده، مدت 13 سالی که سانتیاگو آروسپیده ساراسولا در فرانسه زندانی بود، از حبس وی در اسپانیا کاسته می‌شود.

خانواده قربانیان اتا می‌گویند که با این تصمیم به حق آنها "اهانت" شده است. با این حال این تصمیم بر پایه قوانین اتحادیه اروپا صادر شد که می گوید مدت حبسی که یک زندانی در کشورهای دیگر متحمل شده است، در کشورهای دیگر حساب می‌شود. این قانون موجب آزادی عضو سابق اتا از زندان شد.

اتا در اکتبر 2011 رسما اعلام کرد که به فعالیت‌های مسلحانه پایان می‌دهد اما طبق درخواست دولت فرانسه و اسپانیا رسما برای خلع سلاح اقدام نکرد. دولت اسپانیا مذاکره با اتا را نمی‌پذیرد و بازداشت طرفداران آن همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام

کد N684304