العبادی: ایران و آمریکا به سمت توافق حرکت می‌کنند

ايران,عراق,آمريكا

نخست‌وزیر عراق گفت که بر اساس اطلاعات وی آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها به سمت توافق حرکت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) حیدر العبادی در گفت‌وگو با روزنامه الحیات، چاپ لندن بیان کرد که اطلاعاتی که وی از طرفین ایرانی و آمریکایی در اختیار دارد حاکی از آن است که طرفین به سمت دستیابی به توافق حرکت می‌کنند.

وی ادامه داد که از سوی باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا این احساس را داشته است که او خواهان حل و فصل کامل مسایل با ایران است و در مقابل تمایل طرف ایرانی را نیز در همین راستا احساس کرده است.

العبادی گفت که این مساله تا سه چهار ماه پیش وجود نداشته است. در حال حاضر تمایلی از سوی ایرانی‌ها وجود دارد هم‌چنین ایرانی‌ها مطلع هستند که آمریکایی‌ها نیز در دستیابی به توافق جدی هستند.

وی در پاسخ به این سوال که بین ایران و آمریکا اولین کشوری که به عراق کمک کرده است، چه کشوری بود؟ بیان کرد: به لحاظ زمانی ایران پیشتاز بوده است. این کشور از همان هفته‌ اول پل هوایی را برای انتقال سلاح به عراق،کردستان و بغداد ایجاد کرد که این مساله امری سری و محرمانه نبود.

العبادی ادامه داد: بگذارید صراحتا صحبت کنم منافع مشترکی بین ایران و عراق در جنگ علیه داعش وجود دارد شکی ندارم که ایرانی‌ها صادقانه از عراق حمایت می‌کنند، چرا که تهدید داعش فراتر از عراق است و درواقع خطری واقعی برای ایران محسوب می‌شود.

وی افزود: کمک سریع ایران به عراق یک مساله استراتژیک بود و حتی اوایل به دلیل سرعت حادثه و خطرات آن، تفاهمی درباره چگونگی پرداخت بهای سلاح‌های ایرانی صورت نگرفت.

انتهای پیام

کد N684294