برخورد خشونت‌آمیز پلیس ترکیه با معترضان در آنکارا

پلیس ترکیه از گاز فلفل و آب‌ پرفشار برای متفرق کردن معترضان در آنکارا که خواستار برقراری عدالت برای روزنامه‌نگار کشته شده ترک-ارمنی بودند، استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "هرانت دینک" یک روزنامه‌نگار ترکیه‌ای ارمنی‌تبار بود که در ژانویهٔ ۲۰۰۷ به ‌دست "اوگون ساماست"، یک ملی‌گرای راست افراطی 17 ساله ترک در روز روشن به ضرب گلوله در استانبول ترور شد. معترضان روز گذشته در آنکارا در مقابل دفتر این روزنامه‌نگار که هشت سال پیش در آنجا کشته شد، تجمع کردند.

هزاران تن از تظاهرکنندگان پس از آن به سمت مرکز استانبول به راه افتادند و تظاهراتی عمدتا صلح آمیز به یاد هرانت دینک برگزار کردند اما نهایتا با برخورد خشونت‌آمیز معترضان سرکوب شدند.

هرانت دینک به ‌عنوان سردبیر روزنامهٔ دو زبانه ترکی-ارمنی "آگوس"، یک چهره سرشناس در جامعه ارمنی ترکیه بود. دینک بیشتر به ‌خاطر پشتیبانی از آشتی بین دو ملت ترک و ارمنی و نیز حمایت از حقوق اقلیت‌ها در ترکیه شناخته می‌شد. وی همزمان منتقد انکار نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط ترکیه و حامی کمپین ارمنی‌های ساکن غرب برای شناسایی بین‌المللی آن بود. وی سه بار به اتهام بدنام ‌کردن "ترک‌بودن" محاکمه شد و نیز بارها توسط ملی‌گرایان ترک به مرگ تهدید شده بود. دینک 52 ساله سرانجام به دست یک افراطی نوجوان در سال 2007 کشته شد و مهاجم در سال 2011 به 23 سال حبس محکوم شد.

اما ترور این روزنامه‌نگار زمانی تبدیل به رسوایی برای دولت ترکیه شد چرا که معلوم شد نیروهای امنیتی ترکیه از توطئه برای کشتن هرانت دینک اطلاع داشته‌اند اما اقدامی برای خنثی کردن آن نکردند.

ترور وی اندکی پس از پخش مصاحبه‌اش با نام "جیغ‌زنندگان" روی داد که در آن دربارهٔ انکار نسل‌کشی ۱۹۱۵ ارمنی‌ها و محاکمه وی طبق مادهٔ ۳۰۱ سخن می‌گفت. زمانی که قاتل در بازداشت به سر می‌برد، تصاویری از وی منتشر شد که وی را شانه‌به‌شانه افسران خندان پلیس که در جلوی پرچم ترکیه ایستاده‌اند، نشان می‌داد. این تصویرها در ترکیه جنجال آفریدند و تعدادی از افسران از کار برکنار شدند.

در جریان تظاهرات آنکار بیش از 20 تن روز دوشنبه بازداشت شدند و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان به گاز اشک‌آور و آب پرفشار متوسل شدند.

هم‌اکنون شماری از مقام‌های امنیتی ترکیه از جمله رئیس اطلاعات پلیس منطقه ترابزون و رئیس پلیس استان شرناک که گفته می‌شود که از توطئه برای کشتن این روزنامه‌نگار سرشناس مطلع بودند، در حال محاکمه هستند. همچنین روز دوشنبه دو تن از مقام‌های پلیس رده پایین نیز به اتهام کم کاری در انجام وظایف و جلوگیری از وقوع قتل بازداشت شدند.

انتهای پیام

کد N684247