اتحادیه اروپا در جستجوی یک برنامه مشترک مبارزه با تروریسم

اتحاديه اروپا,اروپا

وزیران خارجه اتحادیه اروپا برای ایجاد یک برنامه مشترک مبارزه با تروریسم به مذاکره نشستند. این در حالی است که اتحادیه اروپا در زمینه مبارزه با تروریسم با اتحادیه عرب یک تفاهم‌نامه امضا کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از دویچه وله، در پی حملات تروریستی در پاریس و عملیات ضد تروریستی در کشورهای بلژیک و آلمان، وزیران امور خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک گرد آمدند. مهم‌ترین موضوع مورد بحث در این نشست، مبارزه با تروریسم در سطح اروپا بود.

شرکت‌کنندگان برای نخستین بار تحت کنترل‌های ویژه امنیتی به سالن کنفرانس در مقر اتحادیه اروپا وارد شدند. دولت بلژیک این روزها وضعیت امنیتی را "زرد" اعلام کرده و این یعنی کنترل شدیدتر از آنچه که تاکنون مرسوم بوده است.

از روز شنبه افراد یگان ویژه ارتش بلژیک وظیفه کنترل بسیاری از ساختمان‌هایی را که احتمال می‌رود مورد حمله تروریستی قرار گیرند به عهده گرفته‌اند؛ از جمله ساختمان‌های وابسته به اتحادیه اروپا.

شامگاه پنجشنبه در یک عملیات ضد تروریستی در بلژیک دو نفر که گفته شد از افراطی‌ها هستند، کشته و شماری دستگیر شدند.

دادستان کل بلژیک اظهار داشت که شماری از این افراد کسانی بوده‌اند که به تازگی از سوریه به بلژیک بازگشته‌اند.

به گفته مقامات رسمی بلژیک، کشته‌شدگان و دستگیرشدگان برای عملیات تروریستی علیه نیروهای پلیس و مدارس یهودیان برنامه‌ریزی کرده بودند.

بر اساس گزارش منابع امنیتی، حدود ۴۵۰ نفر از شهروندان بلژیک برای کمک به تروریست‌ها به سوریه سفر کرده‌اند. از این تعداد تاکنون ۱۵۰ نفر بازگشته‌اند.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود در بروکسل تاکید کردند که باید برای مبارزه با تروریسم طرح جامعی تهیه کنند، طرحی که امنیت تمامی اتحادیه اروپا را زیر پوشش خود قرار دهد اما به نظر نمی‌رسد که چنین طرحی در آینده نزدیک ایجاد شود.

کشورهای عضو اتحادیه مدتهاست که مایل به اقدام مشترک هستند، اما پارلمان اروپا در این زمینه شتاب به‌ خرج نمی‌دهد. این پارلمان طرح مشترک ثبت مشخصات مسافران هوایی را هم که به تصویب کشورهای عضو رسیده، تاکنون تایید نکرده است.

از دیگر اقداماتی که کشورهای عضو مایل به انجام آن هستند، ایجاد یک بانک اطلاعاتی درباره کسانی است که می‌توانند امنیت اتحادیه اروپا را به خطر بیندازند.

شماری از احزاب حاضر در پارلمان اروپا معتقدند که چنین آرشیوی هم از نظر مالی و هم از نظر سازماندهی نیازمند زمان بیشتری است.

به گفته فیلیپ آلبرشت، از فراکسیون سبزهای اتحادیه اروپا، پلیس اروپا (یوروپل) برای چنین اقدامی باید دست‌کم نیم میلیون یورو هزینه کند، در حالی که کل بودجه یوروپل برای اقدامات مشترک در سطح اروپا ۵۰ هزار یورو است.

برخی اعضای فراکسیون لیبرال‌ها هم معتقدند که تنها ایجاد یک بانک اطلاعاتی افراد مظنون، باعث جلوگیری از فاجعه‌هایی مانند حمله تروریستی پاریس نخواهد شد.

یکی دیگر ازاقدامات مشترک که مورد بحث قرار گرفته، کنترل بیشتر جنگ‌افزارهای غیرمجاز در کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

در عملیات پلیس در بلژیک شماری کلاشنیکف و جنگ‌افزارهای سبک و نیز چند دست لباس پلیس کشف شده است.

فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه اظهار داشت که حملات تروریستی تنها به کشورهای اروپایی محدود نمی‌شوند، بلکه «اغلب مسلمانان را در سراسر جهان هدف قرار می‌دهند.»

موگرینی اعلام کرد که اتحادیه اروپا مصمم است، با ترکیه و شماری کشورهای عربی در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری تنگاتنگی داشته باشد. او در این رابطه از مصر، یمن، الجزایر و شیخ‌نشین‌های حوزه خلیج فارس نام برد.

موگرینی گفت که اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب در زمینه مبارزه با تروریسم تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده‌اند.

دبیرکل اتحادیه عرب نیز ضمن تایید این خبر گفت، همکاری با اتحادیه اروپا در چهارچوب مشخصی صورت خواهد گرفت و آنجا که به امور داخلی کشورها مربوط می‌شود، اتحادیه اروپا حق دخالت ندارد.

العربی در این رابطه از "وضعیت آزادی‌ها" نام برد. اتحادیه اروپا تاکنون بارها از عدم آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در کشورهای عربی انتقاد کرده است.

انتهای پیام

کد N684125