تبادل آتش میان نیروهای ویژه کانادا و تروریست‌های داعش در عراق

فرمانده نیروهای ویژه کانادا اعلام کرد، در نخستین درگیری زمینی تایید شده میان نیروهای غربی با تروریست‌های داعش، نیروهای ویژه کانادا در چند روز اخیر با این تروریست‌ها در عراق به تبادل آتش پرداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیروهای کانادا هنگامی که در حال آموزش دادن به نیروهای عراقی در خط‌های مقدم بودند، مورد حملات خمپاره‌ای و شلیک مسلسل از سوی تروریست‌های داعش قرار گرفتند و در آنچه که سرتیپ "مایکل رولو" آن را دفاع شخصی توصیف کرده، دست به تیراندازی مقابل زده و چندین تن از تروریست‌های داعش را به هلاکت رساندند.

سرتیپ رولو گفت: این درگیری‌ها در چند روز اخیر نیز صورت گرفته و این اولین بار است که ما در عراق دست به تیراندازی متقابل زدیم.

وی افزود: نیروهای من جلسه آموزشی با رهبران ارشد عراقی را چند کیلومتر پشت خطوط مقدم تکمیل کرده بودند. هنگامی که آنها به جلو پیشرفته تا این برنامه آموزشی را در خطوط مقدم پیاده کنند و از برنامه و نقشه‌ای که درباره آن صحبت کرده بودند، تصویری در ذهن مقامات عراقی تحت تعلیم به وجود آوردند، مورد حملات خمپاره‌ای شلیک مسلسل فوری و واقعی قرار گرفتند.

سرتیپ رولو ادامه داد: نیروهای کانادایی برای خنثی کردن این تهدیدها از تک‌تیراندازها استفاده کرده و هیچ‌یک از نیروهای کانادایی در این رویداد زخمی نشدند.

آمریکا پیشتر گزارش داد که یک عملیات ناموفق نجات گروگان‌ها را علیه گروه تروریستی داعش در سوریه صورت داده اما نیروهای غربی رسماً در درگیری‌های زمینی شرکت نداشته‌اند.

از سال گذشته میلادی ائتلاف تحت رهبری آمریکا حملات هوایی را علیه تروریست‌های داعش در عراق و سوریه انجام داده‌اند اما کانادا تنها در عملیات‌هایی که در عراق صورت می‌گیرد، شرکت دارد.

کانادا در نوامبر سال 2014 میلادی حدود 600 نیروی هوایی و دیگر پرسنل نظامی را به همراه شش فروند جنگنده و هواپیماهای نظامی به این منطقه فرستاد تا در حملات هوایی علیه داعش شرکت کنند. قرار است استقرار کانادا در این منطقه در آوریل سال‌جاری میلادی پایان یابد مگر آنکه پارلمان کانادا این ماموریت را تمدید کند.

69 نیروی ویژه کانادایی نیز برای آموزش و مشاوره دادن به نیروهای عراقی در خاک عراق حضور دارند اما قاعدتاً در عملیات جنگی شرکت نمی‌کنند.

انتهای پیام

کد N684094