بازگشت آرامش نسبی به صنعا/ نشست گروه‌های سیاسی برای پایان اختلافات

سیاسی

به دنبال فروکش کردن خشونت‌ها در یمن، رئیس‌جمهور از گروه‌های سیاسی به ویژه حوثی‌ها که توافقنامه صلح و شراکت را امضا کرده‌اند خواست تا امروز (سه شنبه) در نشستی فوق‌العاده برای پایان اختلاف‌ها و اجرای بندهای توافقنامه مذکور شرکت کنند.

به دنبال فروکش کردن خشونت‌ها در یمن، رئیس‌جمهور از گروه‌های سیاسی به ویژه حوثی‌ها که توافقنامه صلح و شراکت را امضا کرده‌اند خواست تا امروز (سه شنبه) در نشستی فوق‌العاده برای پایان اختلاف‌ها و اجرای بندهای توافقنامه مذکور شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، دولت یمن از همه گروه‌های سیاسی که توافق صلح و شرکت را امضا کرده‌اند خواست تا در نشست امروز که به ریاست عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن برگزار می‌شود، شرکت کنند. "صلح و شراکت" توافقنامه‌ای است که پس از اعتراضات گسترده حوثی‌ها و تجمع آنها در صنعا میان گروه‌های سیاسی یمنی از جمله حزب کنگره ملی حاکم و حوثی‌ها به امضا رسید.

پیش‌بینی می‌شود که دیداری قریب‌الوقوع میان نمایندگان جنبش انصارالله (وابسته به حوثی‌ها) با رئیس‌جمهور این کشور صورت بگیرد و پیش‌نویس قانون اساسی اصلاح شود.

همزمان نادی السقاف، وزیر اطلاع‌رسانی یمن اعلام کرد که درخواست برای برگزاری این نشست جهت تدوین نقشه راه برای توقف خشونت‌ها و جلوگیری از منحرف شدن روند اصلاحات سیاسی صورت می‌گیرد. قرار است در این نشست علاوه بر رئیس‌جمهور دو هیات از پارلمان و مجلس شورا نیز حضور داشته باشند.

پس از اعلام توافق برای توقف درگیری‌ها میان گارد ریاست‌جمهوری یمن با حوثی‌ها آرامش شکننده‌ای در خیابان‌های صنعاء حکمفرما شده است.

اکنون توافق توقف درگیری به شکل موقت و بر اساس آنچه که کمیته مشاوران رئیس‌جمهوری یمن با جنبش انصارالله به آن دست یافتند در حال اجراست تا خواسته‌های حوثی‌ها و مساله آتش‌بس فراگیر در صنعاء مورد بررسی قرار بگیرد.

در همین حال محمد البخیتی، یکی از اعضای شورای سیاسی انصارالله یمن اعلام کرد: درگیری‌هایی که در صنعاء رخ داده است تلاشی برای کودتا نیست بلکه واکنش به تجاوزی است که از سوی گارد ریاست‌جمهوری یمن صورت گرفته است.

وی افزود: رئیس‌جمهوری یمن مورد اعمال فشار طرف‌هایی قرار گرفته است که نمی‌خواهند توافق صلح و شرکت ملی اجرا شود. این نیروهای گار ریاست جمهوری بودند که حمله به ایست بازرسی حوثی‌ها را آغاز کردند.

همزمان منابع خبری گزارش دادند که حوثی‌ها در بلندی‌های مشرف به کاخ ریاست جمهوری و ساختمان‌های مجاور آن مستقر شده‌اند.

همچنین اعلام شده است که در درگیری‌هایی که دیروز در صنعا میان کمیته‌های مردمی و گارد ریاست‌جمهوری به وقوع پیوست، 10 تن کشته و 67 تن دیگر زخمی شدند.

حوثی‌ها از رئیس‌جمهوری یمن می‌خواهند که توافقنامه صلح و شراکت را اجرا کند. هزاران تن از حامیان جنبش انصارالله یمن نیز روز گذشته در اعتراض به اجرا نشدن توافق صلح و شراکت در صعده تجمع کردند.

عدن در جنوب یمن نیز شاهد استقرار بی‌سابقه نیروهای امنیتی و ایجاد ایست‌های بازرسی جدیدی در خیابان‌ها است. همزمان شورای امنیت نیز امروز برای بررسی اوضاع یمن نشست فوق‌العاده‌ای برگزار می‌کنند.

در همین حال احمد بن حلی، معاون دبیر کل اتحادیه عرب در کنفرانسی خبری گفت: اتحادیه عرب از تمامی جریان‌های سیاسی یمنی می‌خواهد تا هرچه سریعتر خشونت‌ها در این کشور را متوقف کند.

بن حلی همچنین خواهان احترام به نظام قانونی در یمن و کمک به رئیس‌جمهوری این کشور برای پر کردن خلع در این کشور شد. وی همچنین عنوان داشت که اتحادیه عرب به شدت نسبت به رخدادها در یمن نگران است.

در همین حال گروه سفیران 10 کشوری که ناظر بر روند گذار سیاسی در یمن هستند نسبت به درگیری‌ها میان جنبش انصارالله با نیروهای گارد ریاست‌جمهوری در صنعاء اظهار نگرانی کردند.

آنها از جنبش انصارالله خواستند تا احمد عوض بن مبارک، مدیر دفتر رئیس‌جمهور یمن را که از چند روز قبل توسط آنها بنا به دلایلی بازداشت شده است، آزاد کنند.

انتهای پیام

کد N684091