نامه پرمناقشه دولت انگلیس به رهبران مسلمان

نخست وزیر انگلیس از نامه‌ای که اخیرا یکی از وزرای کابینه به رهبران مسلمان این کشور نوشته شده، دفاع کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این نامه از رهبران ارشد مسلمان خواسته شده است تا تشریح کنند که اسلام "چگونه می‌تواند بخشی از هویت بریتانیایی" باشد.

شورای مسلمانان بریتانیا از بخش‌هایی از این نامه انتقاد کرده بود به ویژه برخی از "اشاراتی با مفهوم اینکه افراط‌گرایی در مساجد شکل می‌گیرد."

دیوید کامرون گفته است این نامه که از سوی اریک پیکلز، وزیر امور شوراها، نوشته شده است "منطقی، معقول و متعادل" بوده است.

این نامه پس از حملات پاریس نوشته شده و برای هزار نفر از رهبران مسلمان بریتانیا ارسال شده بود.

نخست وزیر انگلیس گفته است که پیکلز "دقیقا حق داشته" که این نامه را بنویسد و از رهبران مسلمانان بخواهد تا برای مبارزه با افراط‌گرایی بیشتر تلاش کنند.

وی گفت هر شخصی که این نامه را بخواند می‌بیند که آنچه که پیکلز می‌گوید این است که مسلمانان مشارکت زیادی در امور کشور دارند و آنچه که به صورت افراط‌گرایی در حال وقوع است هیچ ارتباطی با جوهره اسلام ندارد.

به گفته وی اسلام "از سوی اقلیتی که رادیکالیزه شده‌اند، مورد سوء‌استفاده قرار گرفته است."

به گزارش بی.بی.سی، در نامه نوشته پیکلز آمده است که او به واکنشی که مسلمانان انگلیس در قبال اتفاقات پاریس نشان داده‌اند، "افتخار می‌کند"، اما افزوده که "باید تلاش بیشتری صورت بگیرد."

او در این نامه و خطاب به رهبران مسلمان نوشته است: "شما به عنوان رهبران یک دین در موقعیت ویژه‌ای در جامعه قرار دارید. شما فرصتی گرانقدر و مسئولتی مهم دارید تا نشان دهید که اسلام چگونه می‌تواند بخشی از هویت بریتانیایی باشد."

اما شجاع شفیع، دبیرکل شورای مسلمانان بریتانیا در واکنش به این نامه گفته است که این نامه می‌توانست به صورت دیگری نوشته شود.

در پاسخ شجاع شفیع به پیکلز آمده است: "ما از اینکه نامه شما با حسن‌نیت نوشته شده، آگاه هستیم و با این نکته که ارزشهای بریتانیا ارزشهای اسلامی هستند، موافق هستیم. اما اشارات نامه شما به این نکته است که افراط‌گرایی در مساجد شکل می‌گیرد و مسلمانان به اندازه کافی برای مقابله با تروریسم که با نام ما (مسلمانان) صورت می‌گیرد، تلاش نکرده‌اند."

شفیع همچنین تاکید کرده است که "ما همچنین با اشارات موجود در نامه مبنی بر اینکه مسلمانان باید فعالیتهای خارج از تلاشهای معمولی انجام دهند تا وفاداری خود را به سرزمینمان ثابت کنند، مخالف هستیم."

انتهای پیام

کد N684079