چین اتهام دزدیدن طرح‌های اف 35 را رد کرد

مقامات چین امروز (دوشنبه) اتهامات مبنی بر اینکه این کشور از طریق حملات سایبری اقدام به دزدیدن طرح‌های جنگنده اف 35 آمریکا کرده را بی‌پایه خواندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اخیرا برخی اسناد که توسط ادوارد اسنودن، مقاطعه کار سابق سازمان آژانس امنیت ملی آمریکا فاش شده‌ به ظاهر نشان می‌دهد که چین از طریق حملات سایبری اقدام به دزدیدن طرح‌های جنگنده اف 35 آمریکا کرده است.

پنتاگون سابقا تایید کرده بود که گروهی از هکرها به اطلاعات حساس برنامه‌های دفاعی آمریکا نظیر اطلاعات مربوط به جنگنده اف 35 حمله کرده‌اند اما پنتاگون چین را به طور مستقیم متهم به دزدیدن اطلاعات مربوط به این جنگنده نکرد.

کارشناسان دفاعی عنوان کردند که جنگنده‌های رادار گریزی که چین به صورت داخلی ساخته است از نقطه نظر طراحی عناصری مشابه عناصر جنگنده اف 35 دارند.

پنتاگون و شرکت سازنده جنگنده اف 35 یعنی شرکت لاکهید مارتین، اعلام کرده بودند که در اثر حملات سایبری هیچ اطلاعات محرمانه‌ای به سرقت نرفته است.

نشریه آلمانی اشپیگل روز شنبه با انتشار برخی اسناد افشا شده توسط اسنودن که شامل یک سند محرمانه مربوط به دولت آمریکا می‌شد، عنوان کرد که چین اطلاعات چندین ترابایتی مربوط به برنامه جنگنده اف 35 که شامل طراحی رادار و موتور این جنگنده می‌شد را سرقت کرده است.

با این حال هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین به خبرنگاران اعلام کرد: شواهدی که برای طرح اتهامات بی‌پایه و اساس علیه چین مورد استفاده قرار گرفته‌اند کاملا غیر موجه هستند. ماهیت پیچیده حملات سایبری باعث می‌شود که تعیین عامل حمله دشوار شود.

وی افزود: چین خواهان همکاری با دیگر کشورها به منظور جلوگیری از حملات سایبری است. مطابق اسنادی که توسط شخص مربوطه ارائه شده برخی کشورها خودشان سابقه‌ای فضاحت باری در زمینه امنیت سایبری دارند.

اشاره وی به افشاگری‌های ادوارد اسنودن در سال 2013 درباره برنامه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا و نقض حریم خصوصی شهروندان توسط این برنامه است.

انتهای پیام

کد N683546