پس از حادثه فوکوشیما واردات سوخت‌های فسیلی ژاپن 4 برابر شده است

سیاسی

بنا به آخرین آمارها، پس از وقوع حادثه نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما ، واردات سوخت‌های فسیلی ژاپن به 4 برابر گذشته رسیده و هزینه آن 3400 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه خبری ژاپن نیوز در گزارشی در مورد لزوم از سرگیری برنامه هسته‌ای ژاپن توسط دولت این کشور نوشت: با فرض این مساله که دولت همه راکتورهای هسته‌ای ژاپن را از لحاظ امنیتی به روزرسانی کند؛ دولت شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، هرچه سریع‌تر باید راکتورهای هسته‌ای ژاپن را دوباره فعال کند تا مردم ژاپن بتوانند مثل پیش از وقوع حادثه نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما به منبع مطمئن و ارزان انرژی دسترسی داشته باشند.

سال جاری،‌ سال سرنوشت‌سازی در از سرگیری فعالیت هسته‌ای و تعیین مسیر تولید انرژی در ژاپن خواهد بود.

با وجود حادثه فوکوشیما و نشت مواد رادیواکتیو از راکتور هسته‌ای آن، اما دولت شینزو آبه باید یک سیاست واقع گرایانه درباره تولید انرژی اتخاذ کند.

با توجه به اهمیت نقش برق در چرخه اقتصاد، صنعت و زندگی مردم هر کشور به آن «جریان زندگی» گفته می‌شود.

هم‌چنین موفقیت بسته اقتصادی شینزو آبه تا زمانی که او نتواند یک منبع مطمئن برای تولید انرژی پیدا کند در حاله‌ای از ابهام قرار خواهد داشت. پیش از وقوع زلزله در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما، 60 درصد انرژی برق مورد نیاز ژاپن از انرژی گرمایی (سوخت‌های فسیلی)، 30 درصد آن از انرژی هسته‌ای و 10 درصد دیگر نیز از طریق منابع انرژی تجدیدپذیر مثل باد و خورشید تامین می‌شد.

یکی از نتایج منفی وقوع سونامی در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما؛ تعلیق فعالیت همه 48 راکتور هسته‌ای ژاپن برای انجام اقدامات ایمنی لازم بوده است.

هم اکنون حدود 90 درصد از انرژی مورد نیاز ژاپن از طریق سوخت‌های فسیلی و گرمایی تولید می‌شود که می‌تواند اثرات منفی بر روی اقتصاد ژاپن بگذارد.

هم‌اکنون هزینه واردات سوخت‌های فسیلی که پس از حادثه فوکوشیما تا 4 برابر افزایش یافته است حدود 3400 میلیارد دلار برآورده شده است. به دلیل آن که ژاپن تقریباً‌ همه سوخت‌های فسیلی مورد نیازش را از کشورهای دیگری وارد می‌کند، بخش عظیمی از منابع مالی دولت و مردم ژاپن صرف واردات سوخت‌های فسیلی خواهد شد.

انتهای پیام

کد N683472