قرائتی:

نماز دولتی نشود ولی دولت نمازی شود

نماز,قرائتي,رئيس ستاد اقامه نماز

رئیس ستاد اقامه نماز گفت: نماز دولتی نشود ولی دولت نمازی شود،‌ نماز مسئولین در جمع همکاران‌شان ریا نیست به عبارت دیگر این کار خوب نمایی است نه خود نمایی.

رئیس ستاد اقامه نماز گفت: نماز دولتی نشود ولی دولت نمازی شود،‌ نماز مسئولین در جمع همکاران‌شان ریا نیست به عبارت دیگر این کار خوب نمایی است نه خود نمایی.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در جلسه هیأت دولت که عصر روز گذشته برگزار شد انتظارات و درخواست‌های ستاد اقامه نماز را در حضور رئیس‌جمهور مطرح کرد.

وی با ابراز خرسندی از حضور در جلسه هیأت دولت گفت: ابتداً از زحمات ریاست جمهوری و هیات دولت تشکر می‌کنم. تشکر من از کوثر نماز است. «انا اعطیناک الکوثر فصل» و مسئولیت و امکانات و محبوبیت شما کوثر است که شکرش نمازاست. ما باید در همه مشکلات از نماز کمک بگیریم «و استعینوا بالصبر و الصلوه». نماز ذکر خداست به دلیل «اقم الصلوه لذکری» و بی توجهی به آن زندگی ما را پر از نکبت می‌کند« و من اعرض عن ذکری فان له معیشه ضنکا»

وی در ادامه افزود: اگر می‌خواهیم در مشکلات خدا ما را رها نکند ما باید یاد او باشیم« فاذکرونی اذکرکم». قرآن اولین وظیفه شما را اقامه نماز و زکات و امر به معروف دانسته است. مهمترین روزنه آسیب‌ها یا غفلت است یا شهوت و درمان غفلت نماز و درمان شهوت ازدواج است و هر دو یک اثر دارند با نماز که ذکر خداست «تطمئن القلوب» و با همسر«لتسکنوا الیها» .اگر نماز را باید با شتاب خواند اقدامات نمازی نیز باید با شتاب باشد. «حی علی الصلوه »

رئیس ستاد اقامه نماز در ادامه گفت: بحمد الله در ساخت مساجد، نمازخانه‌ها در جاده‌ها در صدا و سیما و فیلم‌ها و اشعار و جشنواره‌ها و کتاب‌ها اقدامات بسیاری شده اما قرآن می‌فرماید باید روز به روز بهتر شد. « یا ایها الذین امنوا امنوا» زیرا ابزار غفلت هر روز توسعه می‌یابد که اگر اقدام جدی نشود خدای ناکرده مصداق این آیه هستیم «فخلف من بعدهم خلف اضاعوا الصلوه و اتبعوا الشهوات»

وی در ادامه سخنان خود در موضوع مسجد گفت: خداوند اول مسجد ساخت بعد شهر «ان اول بیت » ولی ما صدها شهرک بی مسجد داریم. ما حرفی نداریم شرمنده خدا، پیامبر(ص) و اهل بیت و شهدا باشیم ولی برای ما شرمندگی نزد شاه عباس خجالت آور است که او بگوید من برای تعداد کمی از زائران امام حسین(ع) بدون ماشین و قطار و نفت صدها سال قبل کاروانسراها ساختم ولی شما برای میلیون‌ها نسل نو آن هم برای نماز واجب باز هم عقب هستید.

وی افزود: دو رکعت نماز ظهر عاشورا آن هم در برابر سی تیر چه پیامی دارد؟ با اینکه همه مردم که به مکه می‌روند یا برای حج است یا عمره ولی بنیانگذار حج زن و بچه خود را در سرزمین بی آب و گیاه آواره کرد نه برای حج نه برای عمره بلکه برای نماز « ربنا انی اسکنت من ذریتی .... ربنا لیقیموا الصلوه» .حج با تمام ستادها و بعثه‌ها و تبلیغات و بودجه‌ها و تدبیرها تنها قبله نماز است.

قرائتی در بحث اهمیت نماز گفت: ندای نماز از حین تولد با اذان در گوش نوزاد شروع می‌شود و تا ورود به قبر با ماست. نماز در طبیعت اثر می‌گذارد چه زمین لرزه باشد چه آسمان بی باران. نماز هم کلید بهشت است که قرآن به مؤمنینی که در نماز خاشع‌اند می‌فرماید «اولئک هم الوارثون الذین یرثون الفردوس» و هم ترک آن کلید دوزخ است «ما سلککم فی سقر قالوا لم نک من المصلین»

حضرت علی علیه السلام در نامه 27 خطاب به محمد بن ابی بکر می‌فرماید: «واعلم ان کل شی ء من عملک تبع لصلاتک»اولین سوال در قیامت نماز است. «اول ما یحاسب به العبد الصلوه». پیامبر نیز در آخرین لحظات عمرشان کلمه نماز را تکرار کردند تا از دنیا رفتند.

وی در ادامه افزود: نماز مسئولین در جمع همکاران شان ریا نیست به عبارت دیگر این کار خوب نمایی است نه خود نمایی. این کار شما امر به معروف عملی است. (خدا نیز در آیه صلوات ابتدا خودش صلوات می‌فرستد بعد به دیگران بخشنامه می‌کند.) اگر برای نماز هزینه بگذارید در عوض هزینه‌های دادگاه، طلاق، اعتیاد، انحرافات اقتصادی و اخلاقی کاهش می‌یابد.

وی در ادامه گفت: نماز دولتی نشود ولی دولت نمازی شود. هر وزیری یک جلسه با معاونان خود مخصوص نماز حداقل هر فصل یکبار داشته باشد. اسناد بالادستی برای هر دستگاه از پیام مقام معظم رهبری و آیین نامه توسعه و ترویج نماز آماده شده که از آن استفاده شود. بحمدالله در سلامت جسمی گام‌های تازه‌ای برداشته ‌ید پس در سلامت معنوی نیز کاری انجام دهید. (در قرآن 115 بار کلمه دنیا آمده و 115 بار کلمه آخرت) .

رئیس ستاد اقامه نماز در ادامه انتظارات خود را از برخی دستگاه‌ها این گونه مطرح کرد: وزارت آموزش و پرورش، علوم، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی کاری ویژه برای نماز انجام دهند. ستاد نماز کارهای خود را با کمیسیون فرهنگی مطرح می‌کند بنابراین هر چه آنجا مصوب شد مصوبه دولت باشد. در مسکن مهر و امثال آن به تناسب جمعیت، واحدی به نام خانه عالم در نظر گرفته شود. قوانینی برای ازدواج که «لتسکنوا الیهاست» و برای نماز که « تطمئن القلوب» است مصوباتی داشته باشید. هر کس مسجدی ساخت از مالیاتش کم شود. بانک‌ها برای کسانی که مسجدی می‌سازند خدمات ویژه بدهند و جزییاتش در کمیسیون فرهنگی تصویب شود.

قرائتی به موضوع آیین نامه توسعه و ترویج فرهنگ نماز اشاره کرد و گفت: در ماده هفده آیین نامه توسعه و ترویج فرهنگ نماز که بشرح زیر است عمل شود: معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور موظف است نسبت به پیش‌بینی بودجه مورد نیاز برنامه‌های ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز دستگاه‌های اجرایی در موافقت نامه‌های متبادله با آنها اقدام نماید.

وی در ادامه افزود: با همه مشکلات مبلغی را برای نماز و مهدویت کشور در نظر بگیرید زیرا قرآن می‌فرماید و من قدر علیه رزقه فلینفق یعنی آن گاه که در تنگدستی هستید باز هم کمک کنید.

رئیس ستاد اقامه نماز در بخش پایانی سخنان خود گفت: در پایان بار دیگر از همه شما و جناب آقای روحانی دوست حدود 50 ساله‌ام تشکر می‌کنم و از اقامه نماز در روز عاشورا که یک اذان عملی و دعوت عملی بود متشکرم .از همه وزرا می‌خواهم هر فصلی نیم ساعت با معاونین و مدیران خود راجع به وضع نماز حوزه مسئولیتی خود بپردازند که خداوند می‌فرماید این تلاش و تدبیر سبب باز شدن راه‌های زیاد الهی است « والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا»

وی افزود: در بازرسی از مراکز تحت امر به نمازخانه‌ها نیز توجه بشود و در ارزیابی کارمندان از اقامه نماز آنان غفلت نشود. جناب آقای دکتر روحانی امروز شخص جنابعالی و همکارانتان مصداق روشن مکناهم فی الارض هستید و اقامه نماز کار شماست اکنون که این دوست قدیمی حرکتی انجام داده شما از هیچ نوع حمایتی دریغ نفرمایید تا شاید در پایان عمر و زمان ملاقات کلمه « اشهد انک قد اقمت الصلوه» را بشنوید زیرا که در حدیث می‌خوانیم نماز به بعضی می‌گوید « کرمتنی کرمک الله» ولی به بعضی دیگر می‌گوید « ضیعتنی ضیعک الله»

بر اساس این گزارش عصر روز گذشته جلسه هیئت وزیران با حضور مسئولان ستاد اقامه نماز کشور در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد که بیش از یک ساعت به موضوع اقامه نماز در دولت و جامعه پرداخته شد. این جلسه همزمان با اذان مغرب شروع و نماز مغرب به امامت حجت الاسلام و المسلمین روحانی اقامه شد.

انتهای پیام

کد N683166