تکذیب توصیه نخست‌وزیر تایلند به قانونگذاران برای ممنوع‌الفعالیت کردن یینگلاک شیناواترا

نخست‌وزیر تایلند امروز (دوشنبه) گفت، به پارلمان تحت سلطه ارتش کشورش دستور نداده تا در جلسه استیضاح نخست وزیر سرنگون شده این کشور که در چند روز آتی برگزار می‌شد، علیه وی رای دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، حامیان یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر سرنگون شده تایلند و اعضای پیشین کابینه‌اش می‌گویند، مجمع قانون گذاران ملی تایلند با هدف پایان دادن به نفوذ سیاسی خانواده قدرتمند شیناواترا از جمله تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین این کشور در جلسه استیضاح علیه یینگلاک رای خواهد داد.

این در حالی است که پرایوت چان- ‌اوچا، نخست‌وزیر تایلند این اتهامات را رد کرد.

وی به خبرنگاران در بانکوک گفت: من هیچ دستوری در این باره صادر نکرده‌ام. تمامی 220 عضو مجمع قانونگذاری ملی معروف به شورای ملی برای نظم و صلح توسط خونتا تعیین شده‌اند. حدود 100 تن از آنها افسران سابق یا کنونی ارتش تایلند هستند.

تصمیم برای ممنوع کردن یینگلاک از انجام اقدامات سیاسی نیازمند رای سه پنجم مجمع قانونگذاری ملی است.

این جلسه که از 9 ژانویه سال جاری میلادی آغاز شده، به نقش یینگلاک در برنامه مناقشه آمیز یارانه برنج رسیدگی می‌کند. مجمع ملی قانونگذاری تایلند 23 ژانویه سال جاری میلادی رای خواهد داد که آیا یینگلاک به خاطر اهمال و قصور در اجرایی این برنامه گناهکار است یا خیر. اگر یینگلاک گناهکار شناخته شود به مدت پنج سال از انجام فعالیت‌های سیاسی ممنوع خواهد شد.

یینگلاک در انتخابات سال 2011 میلادی به عنوان نخستین نخست وزیر زن تایلند انتخاب و اغلب از سوی کشاورزان در شمال و شمال شرق این کشور حمایت شد. وی در مه سال 2014 میلادی به دنبال کودتایی نظامی پس از ماه‌ها تظاهرات خیابانی در بانکوک با هدف سرنگونی دولت شیناواترا از سوی دادگاهی به سوءاستفاده از قدرت محکوم شد.

انتهای پیام

کد N683113