ریاست اردوغان بر نشست امروز کابینه ترکیه

رئیس جمهوری ترکیه با شرکت در جلسه امروز کابینه با ابراز نارضایتی از ناهماهنگی بین دولت و ریاست جمهوری احتمالا بر ضرورت اتخاذ سیستم ریاست جمهوری در این کشور تاکید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، نشست کابینه ترکیه امروز در کاخ ریاست جمهوری و به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور برگزار می‌شود. احمد داوود اوغلو، نخست وزیر و تمام وزرای وی نیز به همراه سخنگوی دولت در این جلسه شرکت می کنند.

اردوغان پس از پیروزی در اولین انتخابات مستقیم برای ریاست جمهوری،‌ روشن کرد که از تمام قدرت‌های قانونی خود از جمله ریاست بر جلسات کابینه در صورت لزوم استفاده خواهد کرد.

بینالی ایلدریم، دست راست اردوغان و مشاور وی پیش از این اعلام کرده بود که اردوغان ریاست جلسه ژانویه کابینه را برعهده خواهد داشت. این اقدام با واکنش شدید داوود اوغلو مواجه شد. داوود اوغلو معتقد بود چنین مساله‌ای باید توسط‌ وی یا رئیس جمهور اعلام شود. این تنش‌ها با اعلام رسمی اردوغان مبنی بر ریاست وی بر جلسه 19 ژانویه خاتمه یافت.

اردوغان همچنین چندی پیش در دیدار با نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه در پارلمان گفته بود، یکی از مسائل مهمی که وی در جلسه کابینه مطرح خواهد کرد، ناهماهنگی بین ریاست جمهوری و نخست وزیری است.

براساس گزارش در جریان این جلسه، اردوغان از مکانیسم "مشورت و رایزنی" بین ریاست جمهوری و نخست وزیری انتقاد کرده است.

وی در این جلسه با تاکید بر خواست قلبی‌اش جهت ایجاد سیستم ریاست جمهوری در ترکیه گفته بود: سیستم ریاست جمهوری برای ایجاد رایزنی‌ و هماهنگی لازم است.

گفته می‌شود از دیگر مسائلی که قرار است در جلسه کابینه مطرح شود، روند صلح با کردها و مبارزه با ساختار موازی فتح الله گولن خواهد بود.

در این نشست همچنین قرار است در مسائل ساخت وساز مانند ساخت سومین فرودگاه در این کشور، سومین پل بزرگ و پروژه‌های این چنینی بازنگری شود.

انتهای پیام

کد N683052