روزنامه دولتی کره‌شمالی: پیونگ‌یانگ آماده روند بهبود روابط با سئول است

یکی از روزنامه‌های دولتی کره‌شمالی طی گزارشی اعلام کرد، پیونگ‌یانگ برای انجام اقداماتی جهت " بهبود چشمگیر" در روابط با کره جنوبی آماده و در پی اتحاد مجدد شبه جزیره کره است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، روزنامه رودونگ سینمون، ارگان کمیته مرکزی حزب کارگران کره در گزارشی آورده است: کره شمالی و جنوبی باید تلاش‌های واحدی را برای رهایی از بی‌اعتمادی و مقابله و همچنین گشودن صفحه جدیدی در روابط بین دو کره انجام دهند.

در ادامه این گزارش آمده است: در این مسیر اگر نیروهای خارجی در روابط بین دو کره دخالت کنند، شاهد هیچ پیشرفتی در مذاکرات بین کره شمالی و جنوبی نخواهیم بود.

کره شمالی معتقد است، مقامات کره جنوبی اگر به مقابله با کره شمالی و همکاری با نیروهای خارجی ادامه دهند، با آسیب‌های جدی به منافع کشور مواجه خواهند بود.

به اعتقاد پیونگ یانگ، خودداری کره جنوبی از شرکت در مانور نظامی مشترک با آمریکا و ممنوعیت ارسال بالو‌ن‌های حاوی اعلامیه به کره شمالی شرایط مساعد را برای گفت‌وگوهای سطح بالا بین دو کره را فراهم می‌کند.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سخنرانی سال نوی میلادی خود متعهد شد که کشورش تلاش‌هایی را برای ایجاد گفت‌وگو با کره جنوبی انجام خواهد داد.

پیش از آن پارک گئون هی، رئیس جمهوری کره جنوبی از ضرورت ایجاد شرایط مساعد برای از سرگیری مذاکرات با کره شمالی گفته بود.

در همین حال کره شمالی تقریبا هر روز از کره جنوبی می‌خواهد تا مانورهای مشترک خود با آمریکا را متوقف سازد. پیش از این آمریکا پیشنهاد کره شمالی مبنی بر توقف آزمایش‌های هسته‌ای خود در قبال توقف موقتی برنامه‌های مانورهای مشترک نظامی بین واشگتن و سئول را رد کرده بود.

انتهای پیام

کد N682978