آیت‌الله علوی‌گرگانی:

علم بدون تقوا برای جامعه مضر است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي علوي گرگاني

آیت‌الله علوی‌گرگانی گفت: کسی که علم آموخته ولی تقوا نداشته باشد به دردی نمی‌خورد لذا علم بدون تقوا نه تنها مفید نیست، بلکه برای جامعه نیز مضر است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی گفت: کسی که علم آموخته ولی تقوا نداشته باشد به دردی نمی‌خورد لذا علم بدون تقوا نه تنها مفید نیست، بلکه برای جامعه نیز مضر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار روسا و مدیران عقیدتی سیاسی ناجا به تبیین اهمیت حفظ تقوا و لزوم همراهی علم با دینداری پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: هر کسی که به دنبال علم باشد در نزد خداوند محبوب است اما فقط علم به تنهایی کافی نیست و همانطور که معصومین(ع)سفارش کرده‌اند باید کسانی که علم را می‌آموزند در قالب خاصی این علم را استفاده کرده و بیاموزند در غیر این صورت علم تنها قابل استفاده نبوده و حتی در مواردی برای جامعه مضر است.

وی ا اشاره به حدیثی از امام جعفر صادق(ع) درباره علم گفت: امام معصوم (ع) فرموده‌اند «با شریف‌ترین امور در عالم هستی علم است چرا که ذات حق تعالی عالم است و به همین واسطه علم را دوست دارد» این سخن نشان می‌دهد هیچ چیزنزد خدای متعال محبوب‌تر از علم نیست.

آیت‌الله علوی‌گرگانی با بیان این‌که «علم باید ظرف پاکیزه‌ای داشته باشد» گفت: کسی که علم آموخته ولی تقوا نداشته باشد به هیچ دردی نمی‌خورد لذا علم بدون تقوا نه تنها مفید نیست بلکه برای جامعه نیز مضر است و در واقع وقتی علم را بیاموزیم ولی ندانیم صاحب این علم چه کسی است فایده‌ای برای کسی نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، وی اظهار کرد: اگر عالمی منحرف باشد هم خود را گمراه می‌کند هم جامعه را، شاهد این سخن فرقه‌های انحرافی در داخل و خارج از کشور است که سردمداران آنها یک عالم است، منتها عالمی که علم تقوا نداشته و منحرف بوده و موجب انحراف عده‌ای از مردم نیز شده است.

این مرجع تقلید یادآور شد: طلاب و علما باید اول خود را تهذیب و اصلاح کنند بعد به دنبال اصلاح دیگران باشند چون تا زمانی ‌که کسی نتواند خود را مهذب کند مطمئنا نمی‌تواند بر روی دیگران تاثیر گذاشته و موجب ارتقای معنوی آنها شود.

آیت‌الله علوی‌گرگانی در پایان با اشاره به این‌که «طلاب وظایف سنگینی دارند» تصریح کرد: یکی از بزرگان دین هر صبح وقتی لباس خود را به تن می‌کرد و قصد خروج از خانه را داشت می‌لرزید، از وی علت این رفتار را می‌پرسند و او در پاسخ می‌گوید: "چون نمی‌دانم بدنم می‌تواند تاب این لباس را داشته باشد یا نه؟! چون همه کسانی که من را با این لباس می‌بینند باید با دیدنم خداوند را به یاد آورده و به او نزدیکتر شوند".

انتهای پیام

کد N682976