جسد دادستان پرونده بمبگذاری مرکز یهودیان آرژانتین در خانه‌اش پیدا شد

جسد دادستان پرونده بمبگذاری مرکز یهودیان آرژانتین در خانه‌اش پیدا شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) "آلبرتو نیسمان" قرار بود امروز (دوشنبه)، در جلسه غیرعلنی کنگره، شهادت بدهد که کریستینا فرناندز، رئیس‌جمهوری آرژانتین سعی داشته نقش دخالت خارجی در بمبگذاری مرکز یهودیان آمیا را لاپوشانی کند.

نیسمان، خانم فرناندز و شماری دیگر را متهم کرده بود که برای برقراری رابطه تجاری-نفتی با افرادی که متهم به بمب‌گذاری مرکز یهودیان هستند، وارد زد و بند شده‌ است. اتهامی که مقام‌های آرژانتین آن را رد کرده‌اند.

به گفته وزیر امنیت آرژانتین، جسد نیسمان نیمه شب یک‌شنبه در آپارتمانش در طبقه سیزدهم برج لوپارک در بوئنوس آیرس پیدا شد.

مقام‌های قضایی آرژانتین گفته‌اند که مشخص نیست او کشته شده یا خودکشی کرده است و برای بررسی این موضوع به چند روز زمان نیاز است.

به گزارش بی.بی.سی به گفته مقام‌های آرژانتینی، عصر روز یکشنبه، محافظان به مادر نیسمان خبر دادند که او به تلفن و زنگ خانه جواب نمی‌دهد و روزنامه‌های جلوی در را هنوز بر نداشته است.

مادر نیسمان در خانه را که از داخل قفل شده بود، باز کرد و جسد پسرش را کف حمام پیدا کرد.

در کنار جسد نیسمان، یک هفت تیر پیدا شده است.

بمبگذاری مرکز یهودیان آمیا در بوئنس آیرس که ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ اتفاق افتاد ۸۵ کشته بر جای گذاشت. انفجار خودروی حاوی مواد منجفره باعث این انفجار بزرگ شد.

دادستانی آرژانتین در اکتبر سال ۲۰۰۶ رسما نهادهایی در ایران را به هدایت و حمایت از این عملیات و حزب‌الله لبنان را به اجرای آن متهم کرد و خواهان صدور حکم جلب برای برخی شد.

این در حالی است که ایران هرگونه دخالت در این ماجرا را تکذیب کرده و صدور قرار تعقیب را ناشی از فشار اسرائیل و آمریکا دانسته است.

آبان ماه پارسال، در تحولی در رسیدگی به پرونده بمبگذاری آمیا، در توافقی قرار شد آرژانتین پنج نفر را برای سوال از مقام‌های ایرانی به تهران اعزام کند، اما نیسمان به شدت با این توافق مخالفت کرد و خواستار لغو آن شد.

مرگ نیسمان ممکن است به اختلاف‌های دولت آرژانتین و گروه‌های منتقد دولت دامن بزند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیسمان هفته گذشته خواستار تحقیقات درباره جلوگیری عمدی احتمالی کریستینا کرچنر، رئیس جمهوری آرژانتین از انجام تحقیقات درباره این بمب گذاری شده و قرار بود امروز در یکی از جلسات کنگره سخنرانی کند.

وی همچنین کارلوس منم، رئیس جمهوری پیشین آرژانتین را نیز به کمک به مسدود کردن این تحقیقات متهم کرده بود.

انتهای پیام

کد N682942