سفیر چین در ایران: قرارداد استرداد مجرمین میان ایران و چین امضاء شده است

سفیر چین در تهران گفت:‌ قرارداد استرداد مجرمین بین ایران و چین امضا شده و امیدواریم هر چه زودتر زمینه‌های اجرایی آن فراهم شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پانگ سن، سفیر چین در ایران صبح دوشنبه در یک نشست خبری با حضور رسانه‌های ایرانی و چینی با شاره به وضعیت اقتصادی چین خاطرنشان کرد: فشارها بر روی اقتصاد چین بیش‌تر شده و دولت ما به دنبال تعدیل اقتصادی و رشد پایدار کشور است.

او ادامه داد: تولید ناخالص چین، 7.4 درصد است و با وجود این که سرعت رشد اقتصادی این کشور نسبتا کاهش یافته است ولی کیفیت ساختار اقتصادی بهبود یافته و قوه اقتصادی ما نیز متحرک و متفاوت شده است.

سفیر چین در ایران با بیان این که این کشور یک میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت دارد، خاطرنشان کرد:‌ این جمعیت بالا فرصت‌های بسیار مهمی را برای ما و سایر کشورهای جهان ایجاد کرده است.

وی گفت: تعاملات و مبادلات چین و ایران در سال‌های اخیر افزایش داشته و دو کشور از مناسبات بسیار خوبی برخوردارند.

پانگ سن با اشاره به سفرهای هیات‌های ایرانی و چینی بین دو کشور افزود:‌ در دوره دولت یازدهم ایران، معاون وزیر خارجه چین و مسوول دفتر سیاسی رییس‌جمهور این کشور به ایران سفر کردند و از سوی دیگر نیز وزیر خارجه‌ی ایران، وزیر اقتصاد، وزیر دفاع و معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه ایران نیز به چین آمدند.

سفیر چین در ایران تصریح کرد: در 11ماه اول سال 2014 مبادلات اقتصادی میان چین و ایران بالغ بر 47 میلیارد و 600 میلیون بوده است که در مقایسه با سال گذشته 38 و نیم درصد افزایش داشته است. هم‌چنین با توجه به رکود اقتصادی در جهان باید بگویم تجارت چین و ایران افزایش داشته که این امر برای دو طرف تعاملات سود‌مند بوده است.

او با اشاره به فعالیت‌های چین در حوزه‌های مختلف از جمله پرونده‌ی هسته‌ای ایران خاطرنشان کرد‌: در سال‌های اخیر ما در حوزه‌های مختلفی از جمله هسته‌ای، بحث افغانستان و مسائل دیگری همکاری داشته و هم‌چنین نقش مهمی در صلح و ثبات منطقه ایفا کرده‌ایم.

وی ادامه داد: از سال گذشته که کشورهای 1+5 با ایران وارد مذاکرات فشرده‌ای شده‌اند چین نیز ایفای نقش کرده و امیدوار است که در موضوع هسته‌ای ایران توافق‌های مثبتی صورت گیرد در هر صورت چین در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران مواضع عادلانه‌ای را اتخاذ کرده است.

سفیر چین در ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اهمیت همکاری‌های مطبوعاتی میان دو کشور اشاره کرد و گفت: به عنوان سفیر چین در ایران معتقدم که باید میان محافل مطبوعاتی دو کشور تعاملات گسترده‌ای صورت بگیرد.

به گزارش ایسنا، پانگ سن در بخش دیگری از نشست خبری امروز به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره توافق‌های صورت گرفته در زمینه‌ی قضایی و حقوقی میان ایران و چین گفت: چین به همکاری‌های خود با ایران در زمینه‌ی حقوقی و قضایی بسیار اهمیت می‌دهد و دراین زمینه رفت و آمدهایی صورت گرفته و بین دو کشور قرارداد مبارزه با جنایات امضاء شده است و دو طرف اخیرا در مذاکراتی قرارداد جنایی امضا کردند و مایل هستیم که این قرارداد هر چه زودتر به نتیجه برسد.

ادامه دارد...

کد N682900