فرسودگی زرادخانه هسته‌ای آمریکا و خطرات آن

یک نشریه آمریکایی نوشت: پس از پایان جنگ سرد آمریکا در طی سالهای اخیر در به روز رسانی تجهیزات ایمنی زرادخانه هسته‌ای خود ناموفق عملکرده است، مکانی که هنوز در آن تسلیحات هسته‌ای کافی برای از بین بردن همه کشورهای جهان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نشریه آمریکایی ویک در گزارشی درباره فرسودگی زرادخانه هسته‌ای آمریکا و خطرات احتمالی آن نوشت: اخیراً بنا به اعلام پنتاگون مشکلات سیستماتیک زیادی در زرادخانه هسته‌ای آمریکا وجود دارد.

با توجه به وجود پیمان های خلع تسلیحات هسته‌ای و پایان یافتن جنگ سرد،‌آمریکا در طی سالهای اخیر تعداد تسلیحات هسته‌ای خود را از 31 هزار به 4800 سلاح هسته ای کاهش داده است، پس از بین رفتن آغاز جنگ هسته‌ای میان آمریکا و روسیه با پایان جنگ سرد،‌ دولت های آمریکا در طی سالهای اخیر در به روز رسانی تجهیزات ایمنی زرادخانه هسته‌ای خود ناموفق عمل کرده اند،‌مکانی که هنوز در آن تسلیحات هسته‌ای کافی برای از بین بردن همه کشورهای جهان وجود دارد.

هم اکنون انبارهای هسته‌ای آمریکا در ایالت های مانتانا، داکوتای شمالی و یومینگ که عمر آن‌ها به بیش از 60 سال می رسد بیشتر شبیه به یک موزه تسلیحاتی به جای مانده از دوران جنگ سرد هستند.

جیمز کووالسکی ، یکی از فرماندهان نیروی هوایی ارتش آمریکا در این باره می‌گوید: امروزه خطر هسته‌ای که مردم آمریکا را تهدید می‌کند ، آغاز یک جنگ هسته‌ای نیست، بلکه بروز یک حادثه یا مشکل فنی در زرادخانه هسته‌ای آمریکا است که تجهیزات ایمنی آن از 30 سال پیش تا کنون به روز رسانی نشده است.

چاک هاگل ، وزیر دفاع آمریکا در ابتدای وزارت خود در سال گذشته از اختصاص 7/5 میلیارد دلار برای ایجاد تغییرات مدیریتی ،‌آموزش نیروهای انسانی حرفه ای و به روز رسانی تسلیحات هسته‌ای و تجهیزات ایمنی آن خبر داد.

انتهای پیام

کد N682492