احتمال دیدار هیات کنگره‌ آمریکا با رائول کاسترو

هیاتی متشکل از مقامات کنگره‌ آمریکا امروز (دوشنبه) با مقامات کوبا دیدار می‌کنند که احتمالا رئیس جمهوری کوبا نیز در آن‌ها حضور دارد؛ نشستی که زمان اعلام بهبود روابط میان این دو کشور متشکل از عالی رتبه‌ترین مقامات آمریکا و کوبا است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این هیات آمریکایی به رهبری سناتور پاتریک لهی به کوبا سفر کرده که وی نقش بسیار مهمی را در آزادی آلن گراس، مقاطعه کار آمریکایی به عنوان بخشی از تبادل زندانیان ایفا کرد.

سناتور لهی در سفرهای گذشته‌اش به کوبا با رائول کاسترو، رئیس جمهوری این کشور دیدار کرده و انتظار می‌رود امروز نیز این رویداد مجددا صورت گیرد.

این درحالی است که روبرتا جاکوبسون، معاون وزیر امور خارجه آمریکا دو روز دیگر برای مذاکره درباره بازگشایی سفارت آمریکا در کوبا به هاوانا سفر می‌کند.

پاتریک لهی و پنج تن دیگر از سناتورهای دموکرات و نمایندگان تلاش می‌کنند تا از سرگیری روابط کامل با کوبا را تسهیل بخشند و مقامات این کشور را متوجه کنند که اقدامات ماه‌های آتی آن‌ها بر نظرات کنگره نسبت به برنامه اصلاحات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تاثیر خواهد گذاشت. در همین حال آن‌ها تلاش می‌کنند تا متوجه شوند که دولت کاسترو چگونه به تلاش آمریکا برای توسعه روابط دیپلماتیک و تجاری واکنش نشان خواهد داد.

کوبا تاکنون از پیشنهاد اوباما برای کاهش تحریم‌های تجاری علیه کوبا استقبال مثبتی کرده و گفته است، هاوانا از بسته کامل روابط جدید اقتصادی که پیشنهاد شده از فروش تجهیزات ارتباطی گرفته تا صادرات به بخش خصوصی استقبال می‌کند. اما کوبا تاکید دارد که سیستم سیاسی تک حزبی و اقتصادی برنامه‌ریزی شده‌اش را حفظ خواهد کرد.

سناتور لهی پس از ورود به کوبا گفت: ما شاهد تغییر چشمگیری در روابط میان کشورهایمان هستیم و می‌خواهیم با برخی مقامات کوبا مذاکره کنیم ونظر آنها را در این باره جویا شویم تا ببینیم که در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد. مشخصا ما امیدواریم تا شاهد آزادی بیان بیشتری در میان مردم کوبا و توانایی مذاکره میان کشورهایمان باشیم.

این هیات امروز علاوه بر دیدار احتمالی با کاسترو، مذاکراتی را با دیگر مقامات کوبا در حوزه‌های کشاورزی، محیط زیست و مخابرات برگزار خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N682448