در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

پیشنهاد چین، روسیه و فرانسه به روایت ظریف/ دلیل مذاکره طولانی با کری

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به مرحله ای رسیده ایم که جزئیات بسیار جدی است و طرف مقابل باید بپذیرد که اگر می خواهد به یک راه حل مذاکراتی برسد باید از سیاست فشار دست بردارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه که صبح امروز در روز هوای پاک با مترو به محل کار خود می رفت در جمع خبرنگاران با اشاره به حمله روز گذشته رژیم صهیونیستی به جنوب سوریه گفت: کلیه حرکت های تروریستی و سیاست های تروریسم دولتی که توسط رژیم صهیونیستی همواره اعمال شده حرکتی است که از سوی جامعه بین المللی بارها و بارها محکوم شده است و در واقع اقدامات رژیم صهیونیستی و سیاست اعلام شده اش که در مقابله یا پاسخ گفتن به برخی گروه های مقاومت یک محله را نابود می کند بارها توسط سازمان ملل محکوم شده و مخالف کلیه مواضع بین الملل و حقوق بشر دوستانه است.

ظریف گفت: این حرکت از دید ما محکوم است و من فکر می کنم جامعه بین المللی هم نگاهی جز این به تجاوزات صهیونیستی نداشته است.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سئوالی درباره مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 در ژنو، گفت: همان طور که بارها گفته ام اصل غنی سازی ما و ضرورت برداشتن تحریم ها و اصل حفظ برنامه هسته ای ایران مورد قبول قرار گرفته است و ما در مدتی که مذاکره می کنیم در مورد جزئیات گفتگو می کنیم.

ظریف تصریح کرد: هر بار شاید دهها ساعت مذاکره انجام می دهیم و گاهی با آقای کری مذاکرات بسیار صریح و تند و جدی داشته ایم که به جزئیات رسیده ایم و در جزئیات ممکن است  در مورد چیدمان سانتریفیوژها یا بحث های مشابه آن علاوه بر مقامات، دانشمندان و متخصصان هر طرف ساعت ها یا روزها مجبور باشند با استفاده از پیشرفته ترین برنامه های کامپیوتری و مدل سازی انتخاب های مختلف را بررسی کنند که این یک نشانه افتخار ملی ما است که در مورد اقداماتی که دانشمندان جوان انجام می دهند بهترین دانشمندان غربی ساعت ها مذاکره می کنند تا اینکه جزئیات آن را مشخص کنند.

وی گفت: به هر حال به مرحله ای رسیده ایم که جزئیات این مرحله بسیار جدی است و نکته ای که بارها تاکید کردیم این است که طرف مقابل باید بپذیرد که اگر می خواهد به یک راه حل مذاکراتی برسد باید از سیاست فشار دست بردارد، نمی تواند هم با ایران مذاکره کرده و هم به ایران فشار بیاورد.

وزیر امور خارجه بیان کرد: این موضوع الان کاملا روشن شده و درباره ساز و کارها بحث می کنیم امیدواریم با بحث جدی بتوانیم در فاصله ای که وجود دارد به نتیجه برسیم، البته مسیر دشواری است و ممکن است به نتیجه رسیدن دشوار باشد. ما با اطمینان و اعتماد به نفس و امید به خدا جلو می رویم.

ظریف درباره حمله رژیم صهیونیستی به بلندی های جولان و پیش بینی از روند منطقه در روزهای آینده، گفت: حیات رژیم صهیونیستی در تنش و التهاب بوده است و همواره بر این اساس عمل کرده و از هر چیزی که منطقه را به سوی آرامش ببرد، نگران شده است کما اینکه مذاکرات هسته ای ایران بیشترین عامل نگرانی رژیم صهیونیستی بوده و نتانیاهو مدتها است که به در و دیوار می زند تا بتواند از موفقیت این مذاکرات جلوگیری کند، لذا حرکت‌های رژیم صهیونیستی هیچ اقدام جدیدی نیست ضمن اینکه هر حرکت و تجاوزی را به شدت محکوم و این اقدام رژیم صهیونیستی را نیز محکوم می کنیم. از سابقه تاریخی که در منطقه ما وجود دارد جز این انتظار نمی رود.

ظریف در پاسخ به این سئوال که آیا در هفته های آتی قرار است مجددا با جان کری ملاقات داشته باشد، بیان کرد: آخر این هفته من و آقای کری و تعداد دیگری از وزیران 1+5 برای اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس خواهیم بود. هنوز برنامه ریزی قطعی صورت نگرفته است اما فرصتی هست که در زمان حضور در داووس بتوانیم مذاکره کوتاهی داشته باشیم. در دوران مجمع جهانی اقتصاد همه جلسات متعدد، سخنرانی و میزگردهای متعدد دارند.

وزیر امور خارجه گفت: بنده باید لااقل در سه میزگرد شرکت کنم و حضور ما هم در آنجا خیلی طولانی نیست، همزمانی حضور ما مدت کوتاهی است و احتمال اینکه با آقای کری دیدار کنم و یا با سایر اعضای 1+5 دیدار داشته باشم وجود دارد. بعد از اجلاس داووس نیز کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار می شود که در آن زمان نیز آن طور که شنیده ام همه و یا اکثر وزیران 1+5 در مونیخ هستند و احتمال دارد که یک دور دیگر مذاکرات ایران و 1+5 در مونیخ برگزار شود.

وی تاکید کرد: در سفری که به بروکسل داشتم درمذاکره با خانم موگرینی قرار گذاشتیم که در داووس نیز مذاکراتی داشته باشیم. با سایر وزیران نیز مذاکراتی صورت خواهد گرفت، البته الزاما همه گفتگوها با موضوع هسته ای نیست، در یک جلسه ویژه سوریه شرکت خواهم کرد که در مورد وضعیت ژئوپلیتیک سوریه با خانم موگرینی گفتگو خواهیم کرد، لذا زمینه های مذاکره و گفتگو در اجلاس داووس زیاد است.

ظریف گفت: رئیس جمهور امسال در اجلاس داووس شرکت نخواهد کرد و احتمالا به غیر از بنده فقط جناب آقای نهاوندیان حضور خواهند داشت.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا در باره مذاکرات سندی به دست آمده است که ایران و آمریکا بخواهند به 1+5 ارائه دهند، گفت: البته ما با 1+5 مذاکره می کنیم و مذاکره با آمریکا در کنار این گفتگوهاست، همان طور که ما گفتگوهای خیلی خوبی با روس ها داشتیم و در سفرهایی که به کشورهای اروپایی از جمله فرانسه داشتم ، بحث های خیلی خوبی داشتیم و تقریبا همان بحث ها نیز با آمریکا صورت می گیرد. چینی ها در وین پیشنهادهای خیلی خوبی مطرح کردند و روس ها در بحث همکاری با ایران در حوزه غنی سازی و تولید سوخت نظرات جالبی دارند. فرانسوی ها در مورد گداخت هسته ای ایده های خوبی ارائه داده اند و به طور کلی زمینه های مختلفی مطرح شده، حتی به صورت غیر رسمی نوشته هایی هم بین طرف ها درباره زمینه های همکاری گاهی اوقات رد و بدل شده اما آن کاری که در نهایت باید صورت گیرد تدوین یک متن مشترک با کل اعضای 1+5 است و نه فقط با آمریکایی ها.

وزیر امور خارجه گفت: شاید ضروری باشد که یک بار دیگر اعلام کنم علتی که به نظر می رسد ما با آمریکایی ها زیاد صحبت می کنیم در چند وجه قابل بررسی است. یکی اینکه تنها جای گفتگو با آمریکا در چارچوب 1+5 است. در صورتی که دوستان من، سفرای فرانسه، آلمان و حتی کاردار ترددی انگلیس هم مرتبا ملاقات می کنند و همکاران ما در برلین، پاریس و لندن، مسکو و پکن به صورت روزانه با همتایان خود ملاقات دارند و ما تنها زمانی که با آمریکایی ها در این زمینه گفتگو می کنیم، زمان مذاکرات 1+5 است. این طور به نظر می رسد که ما با آمریکا مذاکرات زیادی می کنیم اما این طور نیست، زمانی که برای گفتگو با روسیه یا چین می گذاریم بسیار بیشتر است اما آن را در طول ایام هفته و زمانی که در تهران هستیم و یا همکارانمان در این کشورها انجام می دهند.

وی تصریح کرد: نکته دیگر این است که تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران از سوی آمریکا اعمال شده است به ویژه توسط کنگره آمریکا و لذا ضروری است که ما بتوانیم با آمریکایی ها در این باره گفتگو کنیم که چگونه می توان این تحریم ها را پایان داد. این موضوعات نکات بسیار ریز تخصصی است. یک زمانی گفته می شد که آمریکایی ها خود را در یک تار عنکبوت از تحریم آنچنان گرفتار کرده اند که در واقع دست و بال خود را بسته اند. امروز شاید به خوبی مشاهده می شود که موضوع تحریم نه تنها یک ابزار فشار، برای جمهوری اسلامی شده است بلکه تبدیل به یک دعوای سیاسی در داخل آمریکا شده و این نشان دهنده اشتباه محاسبه دولت آمریکا در این زمینه است و ضرورت دارد اگر می خواهند این موضوع به نتیجه برسد و یک سابقه منطقی ایجاد شود هر چه سریعتر این بازی خطرناک فشار بر ایران را خاتمه دهند.

خبر تکمیل می شود...