تهدیدهای تروریستی و بحران اوکراین محور نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا

اتحاديه اروپا

وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) در شرایطی دیدار می‌کنند که این نشست تحت الشعاع حملات پاریس و شناسایی یک شبکه افراطی در بلژیک قرار دارد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) در شرایطی دیدار می‌کنند که این نشست تحت الشعاع حملات پاریس و شناسایی یک شبکه افراطی در بلژیک قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نشست بروکسل با هدف حل اختلافات جدی بر سر روابط با روسیه و حل بحران اوکراین برگزار می شود اما با این حال حملات پاریس در هفتم ژوئیه و ارتباط آنها با تروریست‌ها در سوریه و یمن و همچنین عملیات ضد ترور بلژیک موجب شده است تا وزرای خارجه در خصوص همکاری بیشتر بر سر بازگشت شبه نظامیان خارجی گفت‌وگو کنند.

منابع دیپلماتیک اتحادیه اروپا اعلام کردند، وزرای امور خارجه قرار نیست تصمیمی اتخاذ کنند اما یکسری گزینه‌ها مطرح می‌شود و اتحادیه اروپا خود را برای نشست ویژه ماه آتی با موضوع مبارزه با تروریسم آماده می‌کند. به گفته یکی از دیپلمات‌ها، وضعیت بحرانی لیبی که تا حدودی به دست فراموشی سپرده شده است، بار دیگر در جلسه امروز مطرح می‌شود.

اتحادیه اروپا روز شنبه از توافق جناح‌های مختلف لیبی برای تمرکز بر روی تشکیل دولت وحدت استقبال کرد اما هشدار داد که هنوز راهی طولانی تا حل اختلافات و برقراری صلح باقی مانده در این کشور در آستانه فروپاشی قرار دارد. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از وزرا درخواست کرده است تا "عوامل احتمالی برای از سرگیری روابط انتخابی" با مسکو را بررسی کنند و نگرانی‌های مشترکی از جمله سوریه، عراق و تهدید گروه داعش را مد نظر قرار دهند.

علاوه بر این، وی تاکید دارد که باید میان تحریم‌های مرتبط با کریمه و تحریم‌های مرتبط با بی‌ثبات سازی در شرق اوکراین تمایز قابل شد. اتحادیه اروپا همچنین بر روی اجرای کامل توافقات مینسک که در ماه سپتامبر مورد حمایت روسیه قرار گرفت و پایان درگیری‌ها در شرق اوکراین که تاکنون جان 4800 تن را گرفته است، تمرکز می‌کند.

انتهای پیام

کد N682059