ظریف خبر داد: احتمال مذاکره با 1+5 در داووس و مونیخ

مذاكرات ايران و گروه 1 5,محمدجواد ظريف,مترو,مذاكرات هسته‌اي

محمدجواد ظریف در روز هوای پاک برای رفتن به محل کار خود از مترو استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (دوشنبه) با استفاده از مترو به محل کار خود در وزارت خارجه در خیابان سی تیر رفت.

ظریف در پاسخ به خبرنگاری که از وی درباره‌ اقدام روز یکشنبه رژیم صهیونیستی در حمله به بلندی‌های جولان پرسید و نیز اوضاع منطقه در روزهای آتی گفت: رژیم صهیونیستی حیاتش در ایجاد بحران و التهاب بوده و همواره بر این اساس عمل کرده است و همواره از هر چه منطقه را به سمت آرامش ببرد نگران می‌شود. کما اینکه مذاکرات هسته‌ای ایران بیشترین عامل نگرانی این رژیم بوده است و نتانیاهو مدتهاست که به در و دیوار می‌کوبد تا مانع موفقیت مذاکرات شوند. از این رو حرکتهای رژیم صهیونیستی موضوع جدیدی نیست ضمن این که ما هر تجاوزی را به شدت محکوم می‌کنیم و اقدام روز گذشته این رژیم نیز محکوم است.

وی با اشاره به سابقه‌ منطقه‌ای حضور رژیم صهیونیستی گفت: با توجه به این شرایط جز چنین حرکاتی از رژیم صهیونیستی انتظار نمی‌رود.

ظریف درباره‌ دیدار احتمالی‌اش با وزیر خارجه آمریکا طی هفته آینده با تایید این مطلب گفت: اواخر هفته جاری من و آقای کری و تعداد دیگری از وزیران خارجه‌ 1+5 در داووس خواهیم بود و در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد شرکت می‌کنیم. البته هنوز برنامه ریزی قطعی صورت نگرفته است اما فرصتی است که در زمان حضور ما در داووس بتوانیم نه مذاکرات طولانی بلکه مذاکراتی کوتاهی با یکدیگر داشته باشیم.

وی درباره‌ حضورش در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد گفت که حداقل در سه میزگرد شرکت دارم و حضورم چندان طولانی نخواهد بود. بنابراین احتمال دیدار من با آقای کری و سایر اعضای 1+5 وجود دارد. بعد از اجلاس داووس همچنین کنفرانس امنیتی مونیخ است که بر اساس آنچه شنیدم اکثر قریب به اتفاق وزرای خارجه 1+5 در مونیخ هستند و احتمال برگزاری یک دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 1+5 در مونیخ وجود دارد.

وزیر خارجه‌ کشورمان افزود: البته بر اساس هماهنگی که در سفر به بروکسل و دیدار با خانم موگرینی صورت گرفته است قرار شد تایک دیدار دیگر با خانم موگرینی در داووس داشته باشم. البته محور تمام گفت‌وگو‌ها و مذاکرات من لزوما هسته‌ای نیست بلکه جلسه ویژه سوریه در داووس است که بنده نیز در آن شرکت می‌کنم. همچنین درباره‌ وضعیت ژئوپلتیک جهانی صحبت خواهم کرد که در این زمینه من و خانم موگرینی صحبت می‌کنیم.

وی همچنین درباره‌ حضور رئیس جمهور در اجلاس داووس با رد این مطلب گفت: رئیس جمهور امسال در اجلاس داووس شرکت نمی‌کند. البته تا جایی که می‌دانم آقای نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور قرار است در اجلاس داووس شرکت کند.

این خبر تکمیل می‌شود.

کد N682047