عراقچی:| 243689

دور بعدی مذاکرات بهمن ماه برگزار می‌شود

سیاست خارجی

روز یکشنبه با مجموعه 5+1 در سطح معاونین جلسات بسیار مفصلی برگزار شد و همه موضوعات را یک بار دیگر مرور کردیم و بحث‌های گسترده‌ای داشتیم.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران پس از پایان نشست معاونان وزرای خارجه ایران و گروه ۵+۱در ژنو گفت: در اوائل ماه فوریه (بهمن ماه)مجددا مذاکرات ۵+۱را خواهیم داشت.

به گزارش ایلنا، سید عباس عراقچی در باره این نشست گفت: روز یکشنبه با مجموعه 5+1 در سطح معاونین جلسات بسیار مفصلی برگزار شد و همه موضوعات را یک بار دیگر مرور کردیم و بحث‌های گسترده‌ای داشتیم.

معاون وزیر خارجه ایران افزود: طرفین کاملا بطور جدی وارد مباحث می‌شوند، اراده برای رسیدن به یک توافق وجود دارد، درعین حال اختلافات و تفاوت ها هم وجود دارد.

وی اضافه کرد: ما راه‌های مختلف برطرف کردن اختلافات را بررسی کردیم و قرار شد مذاکرات را ادامه دهیم.

عراقچی تاکید کرد: ما ملاقات‌های دوجانبه مفصلی را هم با سه کشور اروپایی و هم با هیات چینی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه با هیات امریکایی و روسی طی روزهای گذشته مذاکره داشتیم، افزود: قرار شد رایزنی‌ها در سطوح مختلف ادامه داشته باشد.

عراقچی گفت: قرار است روز دقیق و محل دقیق آن را تنظیم کنیم و مجددا ان‌شاءالله به اطلاع خواهد رسید.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در حالی دیروز در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود که بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در همین شهر به دست آمد، قرار بود طرف‌ها در مدت یک‌سال، یعنی تا سوم آذر 93 (24 نوامبر 2014)، به توافق نهایی دست یابند. با این حال، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا مهلت این مذاکرات، دو بار تمدید شود. ضرب‌الاجل جدید مذاکرات هسته‌ای، 9 تیر ماه 94 (30 ژوئن 2015) اعلام شده است.

اتحادیه اروپا، مذاکرات با ایران جدی و مفید

اتحادیه اروپا اعلام کرد مذاکره‌کنندگان ایران و شش قدرت جهانی روز یکشنبه مباحثات "جدی و مفیدی" در ژنو داشتند و بار دیگر در ماه آینده با هم دیدار خواهند کرد.

اتحادیه اروپا در پیامی که برای روزنامه‌نگاران ارسال شد اعلام کرد: "آنها دیدارهای جدی و مفیدی داشتند که ریاست آنها بر عهده هلگا اشمید مدیر سیاسی اتحادیه اروپا بود و تصمیم گرفتند بار دیگر اوایل ماه فوریه دیدار کنند."

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نیز گفت:مذاکرات هسته ای ایران و گروه پنج به علاوه یک مفید بود.

ریابکوف در اظهاراتی در ژنو گفت:«این دیدار خیلی مفید بود. ما مذاکراتی مفصل داشتیم. مذاکرات به زودی از سرگرفته خواهد شد.»

کد N681980