کاتالونیا برای زنده نگه داشتن انگیزه استقلال خطر انتخابات را به جان می‌خرد

اسپانيا

رهبران منطقه کاتالونیا امیدوارند تا انتخابات منطقه‌ای سپتامبر سال جاری میلادی انگیزه کمرنگ شده استقلال را زنده نگه داشته و دست دولت مرکزی اسپانیا را از این منطقه کوتاه کند؛ اقدامی که ممکن است واکنش‌های عکسی نیز به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این تلاش طولانی مدت منطقه کاتالونیا برای استقلال از اسپانیا که در جریان بحران اقتصادی سال‌های اخیر تقویت شده، یکی از بزرگترین مشکلات ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا است که نسبت به چنین جاه طلبی‌هایی بسیار تند و سخت‌گیر است.

کاتالونیا، مادرید را نادیده گرفته و نوامبر سال گذشته میلادی رفراندوم نمادینی را در خصوص استقلال برگزار کرد. اما نتیجه این رفراندوم کمی پیچیده‌ بود چرا که حدود 80 درصد از جمعیت 2 / 2 میلیون نفری این منطقه خواستار جدایی از اسپانیا و استقلال بودند. اما میزان شرکت کنندگان در این رفراندوم کمی بیشتر از 40 درصد بود.

با توجه به اینکه انتخابات پارلمانی اسپانیا قرار است اواخر سال جاری میلادی برگزار شود، انتخابات پارلمانی کاتالان که به دستور آرتور ماس، رئیس منطقه‌ای 27 سپتامبر سال جاری میلادی برگزار می‌شود به یقین در صدر کمپین‌های ملی قرار خواهد گرفت.

آنتونیو رولدان، یکی از تحلیل‌گران گروه اروپا آسیا گفت: انتخابات منطقه‌ای زود هنگام، مادرید را تحت فشار بیشتری قرار خواهد داد تا به کاتالان پیشنهاد سازش دهد.

تیم نخست وزیر اسپانیا گفت، بعید است که راخوی در آستانه انتخابات ماه سپتامبر یا انتخابات پارلمانی چنین خودمختاری را به کاتالونیا که به شدت به حمایت مالی مادرید وابسته است، پیشنهاد کند چرا که این مساله رای دهندگان حزب حاکم "مردم" را سرد می‌کند.

راخوی گفت: انتخابات اعلام شده از سوی آرتور ماس کاملا بی‌معناست. این اقدام نمایش واضحی از ناکامی سیاسی است که تنها باعث بی‌ثباتی و تردید می‌شود.

با این حال انتخابات ماه سپتامبر قمار خطرناکی برای آرتور ماس و برخی از متحدانش است چرا که این مساله خطر ایجاد تفرقه در کمپ حامی استقلال کاتالان را به همراه دارد. همچنین حفظ این جریان برای هشت ماه آتی بسیار دشوار است.

انتهای پیام

کد N681428