دیده‌بان حقوق بشر: کی‌یف به کشتارهای کور در شرق اوکراین خاتمه دهد

اوکراین

دیده‌بان حقوق بشر با تاکید بر اینکه کی‌یف باید به استفاده از بمب خوشه‌ای اذعان کند، گفت: دولت اوکراین باید به کشتارهای کور در شرق این کشور خاتمه دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، کنت راث، رئیس دیده‌بان حقوق بشر در واکنش به سخنان آرسنی یاتسنیوک نخست‌وزیر اوکراین گفت: کی‌یف باید به استفاده از جنگ‌افزارهای کور در مناطق جنوب شرقی اوکراین خاتمه دهد.

در جریان سفر یاتسنیوک به آلمان در اوایل ژانویه، وی در پاسخ به سوال روزنامه فرانکفورتر آلگماینه درخصوص استفاده از بمب‌های خوشه‌ای و راکت‌های گراد علیه شهرها و روستاها در جنوب شرقی اوکراین، تمام ادعاها را رد کرد.

وی گفت: هیچ مدرکی دال بر آن وجود ندارد. هیچ مدرکی نیست.اکنون زمان آن است که بیشتر توجه خود را به جمهوری کریمه متمرکز کنیم که در مارس 2014 به روسیه الحاق شد. در واکنش به این سخنان، رئیس دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: یاتسنیوک به رسانه آلمانی دروغ گفت: دیده‌بان حقوق بشر مدارک بسیاری منتشر کرده که نشان می‌دهد اوکراین طبق قوانین و رسوم جنگ، میان اهداف نظامی و غیرنظامی تمییز قائل نشده است.

وی افزود: دیده‌بان حقوق بشر اطلاعات دقیق درباره نقض‌ها را در جریان دیدارهایی با مقام‌های کی‌یف در نوامبر و دسامبر سال 2014، ارائه داد.

این مقام حقوق بشری تاکید کرد: پیشنهاد یاتسینوک برای تمرکز بر روی مساله کریمه به جای رسیدگی به فرضیه منتشر شده نشان می‌دهد که از نظر وی تمام اظهارات مطرح شده، جانبدارانه و مغرضانه است.

به گفته رئیس دیده‌بان حقوق بشر، این سازمان به صورت مرتب گزارش‌هایی را از فعالیت‌های نظامیان کی‌یف و جدایی‌طلبان منتشر می‌کند اما «یاتسنیوک و افراد دیگری همانند وی باید این مساله را در نظر داشته باشند که قوانین جنگی باید مورد احترام دو طرف باشد».

کنث راث، رئیس دیده‌بان حقوق بشر افزود: یانسنیوک به جای تکذیب کردن گزارش‌های سوءرفتارهای نظامیانش باید حقایق آشکار را به رسمیت بشناسد و عملیات‌های رزمی عجیب و غریب را متوقف کند.

به گفته وی، دولت کی‌یف در مرحله اول باید به اشتباهات خود اذعان کند تا ثابت کند که برای اصلاحات دموکراتیک آمادگی دارد.

ارتش اوکراین آوریل سال گذشته عملیات ضدترور خود را در جنوب شرقی اوکراین آغاز کرد و این عملیات پس از آن انجام شد که مناطق دونتسک و لوهانسک از به رسمیت شناختن دولت جدید کی‌یف امتناع کردند. آمار تلفات درگیری‌های اوکراین از 4700 تن فراتر رفته است. طبق برآورد سازمان ملل بیش از 10 هزار تن در درگیری‌ها زخمی شده‌اند.

انتهای پیام

کد N680826