در اعتراض به سوابق حقوق بشری عربستان؛

اتریش از مرکز گفت‌وگوی بین‌ مذاهب خارج می‌شود

صدراعظم اتریش خواستار خروج کشورش از مرکز گفت‌وگوهای مذهبی وین شد،‌ این مرکز تحت حمایت عربستان سعودی فعالیت می‌کند و سوابق حقوق بشری عربستان مناقشات زیادی را برای ادامه فعالیت این مرکز موجب شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ورنر فیمن، صدر اعظم اتریش تازه‌ترین و عالی رتبه‌ترین سیاستمدار این کشور است که خروج اتریش از "مرکز بین‌المللی ملک عبدالله بن عبدالعزیز برای گفت‌وگوهای بین مذاهب و بین فرهنگی" را که در سال 2012 میلادی افتتاح شده پیشنهاد کرد. ریاض هزینه این کاخ پرنقش و نگار که در آن این مرکز بین‌المللی نیز قرار دارد را پرداخت کرده و بودجه‌اش را برای سه سال اول تامین می‌کند.

فیمن در مصاحبه‌ای با روزنامه "اشتاندارد" اتریش گفت: این مرکز به هیچ وجه دستورات گفت‌وگو را انجام نمی‌دهد و درباره مسائل ابتدایی حقوق بشر سکوت می‌کند. ما این مساله را تحمل نمی‌کنیم. دورنمای امروز کاملا برای من مشخص می‌کند که ما باید از این مرکز خارج شویم.

اتریش در روزهای اخیر حکم یکی از دادگاه‌های عربستان سعودی برای یک وبلاگ نویس حقوق مدنی که به خاطر اتهام توهین به اسلام به هزار ضربه شلاق محکوم شده را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

اگرچه دومین دور از شلاق زدن علنی این وبلاگ نویس که برای روز جمعه برنامه‌ریزی شده بود به تعویق افتاد اما وزارت امور خارجه اتریش سفیر عربستان را احضار کرد تا نسبت به این مساله اعتراض کند.

کلودیا باندیون اورتنر، وزیر دادگستری پیشین اتریش و معاون مدیر این مرکز بین‌المللی که سال گذشته میلادی به خاطر اظهاراتی که سوابق حقوق بشر عربستان را کم اهمیت جلوه داد، مورد انتقاد قرار گرفته بود، گفت، به زودی از سمتش استعفا خواهد داد.

سباستین کورز، وزیر امور خارجه اتریش از حزب محافظه کار "مردم" ضمن تنظیم گزارشی درباره اینکه آیا این مرکز بین‌المللی گفت‌وگو بین مذاهب و بین فرهنگی به ماموریت و هدفش وفادار مانده یا خیر، خواستار خویشتنداری شد.

هاینز فیشر، رئیس جمهوری اتریش و کریستوف شوئنبورن، کاردینال کلیسای کاتولیک نیز نسبت به واکنش‌های تند و شدید هشدار دادند.

اگرچه ریاض بودجه این مرکز بین‌المللی را تامین می‌کند اما این مرکز یک موسسه سعودی نیست، این مرکز با یک معاهده بین‌المللی که به امضای اتریش، اسپانیا و عربستان سعودی رسیده حمایت می‌شود.

انتهای پیام

کد N680605