نعیم قاسم: روحیه سازش و مذاکره ثمره آموزه‌های ما از ولایت فقیه است

حزب‌الله لبنان

معاون دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: از نتایح آموزه‌های ما از ولایت فقیه تسامحی است که حزب الله در روابط با طرف‌ها دارد و نسبت به آن‌ها روی باز نشان می‌دهد.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: از نتایح آموزه‌های ما از ولایت فقیه تسامحی است که حزب الله در روابط با طرف‌ها دارد و نسبت به آن‌ها روی باز نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه المنار لبنان، نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان عنوان داشت: ایمان حزب الله به ولی فقیه ایمان به رهبری است که باید در مسیر اسلام به آن تکیه کرد و این ایمان بخشی از ایمان اسلامی ما است. ما در جایگاهی نیستیم که موضع سیاسی در اتباط با ایران یا ولی فقیه یا اهداف دیگر در جهان اتخاذ کنیم. ما در جایگاهی هستیم که از طریق آن می‌خواهیم ایمان خود را بیان کرده و به حکم‌های شرعی پایبند باشیم و هیچ راهی برای تحقق این مهم جز پیروی از شیوه ولی فقیه وجود ندارد.

وی تصریح کرد: رهبری ولی فقیه به منزله دیدگاهی برای اجرای اسلام در صحنه امروز زندگی است و به همین دلیل، حزب الله یک نمونه اسلامی معاصر را به نمایش گذاشته و ما همانند ایمانمان به اسلام به این رویکرد ایمان داریم و هر کس که به دلیل نداشتن وقت و عدم آگاهی از کتاب‌ها و فرهنگ و مسائل مختلف خواهان اطلاع از این امر است، باید به این الگو یعنی حزب الله به عنوان اجرای عملی ایمان به ولایت نگاه کند.

نعیم قاسم عنوان داشت: ما از رهبری ولایت فقیه یاد گرفتیم که در مقابل اشغالگران مقاومت کنیم و این مقاومت علیه اسرائیل نتیجه یک دیدگاه دینی سیاسی در آن واحد است و ما از پیروزی‌های این مقاومت که سودبخش بودن خود و امکانات خود را ثابت کرده و نشان داده که می‌توان معادله را در راستای استقلال ملت‌های منطقه تغییر داد مایه گرفته‌ایم.

معاون دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: از نتایج آموزه‌های ما از ولایت فقیه این روحیه تسامح و سازش است که حزب الله در روابط با طرف‌های مختلف که اندیشه‌هایشان با آن‌ فرق می‌کند اما در سیاست و موضع گیری‌ها به صورت مشابه عمل می‌کنند نشان می‌دهد. این رویکرد به ائتلاف استراتژیک با جنش أمل و ائتلاف استراتژیک با "جریان ملی آزاد" انجامید و باعث شکل‌گیری فعالیت حزبی ملی‌گرایانه و قومیتی در سطح لبنان شد و به این امر انجامید که حزب الله همواره برای مذاکره با تمامی طرف‌ها آماده است. از نتایج این موضع‌گیری، مذاکراتی است که در حال حاضر میان حزب الله و جریان المستقبل شاهد آن هستیم براساس ایمان ما به این اصل است که به تفاهم رسیده و از کشورمان با همدیگر حمایت کنیم. ما در این راستا به دنبال مواضع مشترک می‌گردیم و حل و فصل اختلافاتی را که راه حلی برای آن‌ها وجود ندارد به زمان دیگر موکول می‌کنیم تا در جایگاهی یکسان قرار بگیریم.

وی افزود: از نتایج ایمان به ولایت فقیه این تصویر روشنی است که مجاهدان در عرصه‌های اخلاق و عمل و جان فشانی‌ها نشان می‌دهند و امروز یک جوان با ایمان عضو حزب الله را با رفتار و کردار خاصش می‌توان به راحتی از دیگران تمیز داد.

نعیم قاسم گفت: ما همه این امور را از این روش اسلامی یاد گرفتیم که ولایت فقیه ما را به سمت آن رهبری و هدایت کرد. این رهبری به ما یاد داد که اسلام دین رحمت و حکمت است و هیچ وقت با برخی انحراف‌هایی که بعضی به نام اسلام مطرح می‌کنند ارتباطی نداشته و با آنها موافق نبوده است. جهان شاهد یک الگوی دیگر یعنی تکفیری‌هایی است که ادعای اسلام دارند که هیچ کس از جنایت‌های آن‌ها در امان نبوده و هیچ خبری از انسانیت، رحمت و اخلاق در قلب‌هایشان نیست و این تکفیر هیچ دلیلی بر دین اسلام نیست و هیچ درکی از رسالت خاص اسلام ندارد بویژه که در برابر درخشش طرح اسلامی رسوا شده که از تجلیات آن حزب الله و مقاومت است.

معاون دبیرکل حزب الله سخنان خود را این گونه پایان داد: این تکفیری‌ها علیه کسانی که آن‌ها را روی کار آوردند، شوریده‌اند و این مساله گواه دیگری بر درست بودن گزینه مقاومت است. ما در حال حاضر معتقدیم که گام‌های محکمی را برای تثبیت طرح اسلامی خالص و اصیل برداشته‌ایم و این اقدام از طریق طی کردن مسیر براساس اندیشه ولایت صورت گرفته که منفعت امت و ملت‌های منطقه در آن نهفته است.

انتهای پیام

کد N680423