انصارالله: القاعده با حمایت منطقه‌ای و غربی در یمن تلاش می‌کند/بازداشت 2 فرانسوی در یمن

سیاسی

سخنگوی رسمی انصارالله در یمن تاکید کرد که این جنبش دلایل کافی دارد که تشکیلات القاعده با حمایت کشورهای منطقه و غرب در یمن فعالیت می‌کند و اسلحه و سرمایه لازم خود را از این کشورها می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه المنار لبنان، محمد عبدالسلام، سخنگوی رسمی انصارالله از وجود ارتباطی میان برخی جریان‌های سیاسی یمن با گروه‌های تروریستی خبر داد و گفت: ما اطلاعات دقیقی داریم که تاکید می‌کند مسئولان و طرف‌های دولتی دهانه تفنگ‌های خود را به سمت تکفیری‌ها و گروه‌های مسلح نشانه نگرفته‌اند چرا که با آنها ارتباط محکمی دارند به آنان کمک می‌کنند. پیش از این جنگنده‌های نیروی هوایی در حمایت از تروریست‌ها مراکز نیروهای مردمی که وارد نبرد سختی با آنها شده بودند را هدف قرار دادند.

سخنگوی رسمی انصارالله از یک طرح بین‌المللی و منطقه‌ای تحت عنوان جنگ علیه تروریسم برای ضربه زدن به کمیته‌های مردمی یمن خبر داد و هدف حمایت از القاعده یمن را ضربه زدن به کمیته‌های مردمی دانست که از دل مردم بیرون آمده‌اند تا زمام امور کشور را برعهده بگیرند، چرا که آرامش یمن به نفع آنان نیست.

عبدالسلام ادامه داد: طرف‌های امنیتی در یمن وجود دارند که تلاش می‌کنند به بهانه جنگ علیه تروریسم و تکفیری‌ها کشور را به میدان درگیری‌ها تبدیل کنند. همچنین طرف‌های دیگر تلاش می‌کنند که کنترل امور یمن را با برهم زدن آرامش و امنیت کشور به دست بگیرند و سپس ساختمان‌های زیربنایی و مراکز اصلی یمن را تا کنترل کامل بر ورودی‌های زمینی و دریایی هدف خواهند گرفت.

کمیته‌های مردمی یمن در بیانیه‌ای دلایل بازداشت رئیس دفتر ریاست جمهوری یمن را شرح و به دولت و رئیس جمهوری این کشور نسبت به پیامدهای مخالفت با توافقنامه صلح و مشارکت هشدار داد.

همچنین شبکه المیادین گزارش داد، کمیته‌های مردمی وابسته به انصارالله در بیانیه‌ مذکور تاکید کرد، عبدربه منصور هادی،‌ رئیس جمهوری یمن باید حساسیت موقعیت فعلی را درک کند تا چتر حمایتی برای قدرت‌های فاسد و مجرم نباشد.

این کمیته‌ها با تاکید بر اینکه یکسری اقدامات ویژه از سوی این کمیته‌ها با هدف توقف اقدامات جنایتکارانه در حق مردم حال حاضر و نسل آینده یمن در دست انجام است، گفت: بازداشت احمد عوض بن مبارک، رئیس دفتر ریاست جمهوری یمن گامی اضطراری برای ممانعت از هرگونه تلاش برای کودتا علیه توافقنامه صلح و مشارکت بود.

این کمیته‌ها نسبت به بندهای توافقنامه و اینکه مسئولان با نفوذ در هیات ملی نظارت بر نتایج گفت‌وگوی ملی تلاش می‌کنند پیش نویس طرحی را به قانون اساسی این کشور اضافه کنند که در آن مواردی برخلاف قانون وجود دارد، ابراز تعجب کردند. از جمله این موارد اختلاف این است که موافقت میان همه قوای سیاسی که این توافقنامه را امضا کردند، وجود ندارد. این توافق در تضاد با نتایج کنفرانس گفت‌وگوی ملی است و اینکه این توافقنامه برای جلب رضایت بیگانگان با ارائه طرحی که هدف آن تجزیه کشور به اقلیم‌های درگیر با یکدیگر است، برداشتی یک جانبه از قانون اساسی را در پیش گرفته است.

این کمیته‌ها از همه خواستند همکاری مسوولانه و جدی برای حمایت از کشور جهت عبور از این مرحله داشته باشند.

از سوی دیگر، یک مسوول یمنی اعلام کرد که دو فرانسوی مرتبط با القاعده در یمن بازداشت شده‌اند که در حال حاضر این دو تحت بازجویی هستند.

سرلشکر محمد احمدی، رئیس سازمان امنیت ملی یمن گفت: طی دو روز گذشته دو فرانسوی به اتهام وابستگی به القاعده بازداشت شد‌ه‌اند.

وی به خبرنگاران گفت: در حال حاضر حدود 1000 فعال القاعده در یمن از 11 کشور عربی و غیرعربی هستند.

این مقام یمنی اشاره‌ای به این مساله نکرد که افراد بازداشت شده با حادثه شارلی ابدو ارتباط داشته‌اند یا نه.

انتهای پیام

کد N680316