۱

یک استاد دانشگاه: فرهنگ‌سازی در منطقه کاربردی‌ترین راه مقابله و مهار تروریسم است

  • ۳بازدید
  • ۱ رای
  • ۰ دیدگاه
ترور,تروريست,تروريسم

عضو هیئت‌ علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه اصفهان گفت: استکبار جهانی در سال‌های گذشته از یک‌سو به دنبال ایجاد ناامنی بیشتر در جهان بوده و از سوی دیگر در برابر جریان مهاجرت و بقای نسل جوامع مسلمانان ایستاده است.

محمدعلی بصیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، بابیان اینکه تروریسم مقوله‌ای چندبعدی و قابل سوءاستفاده برای همه کشورهای جهان است، اظهار کرد: قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای همواره از سه بعد نمود مصادیق، نوع عملکرد و نحوه تعریف تروریسم برای پیشبرد اهداف شوم و متجاوزانه خود استفاده کرده‌اند و اگرچه در همه مقاطع زمانی ظاهراً بر طبل مبارزه با تروریست و مقابله با تروریسم کوفته‌اند اما اقدامات آن‌ها در عمل به پیشرفت سلطه تروریسم در منطقه و جهان کمک کرده است.

وی به دیدگاه دولت آمریکا در تقسیم‌بندی تروریسم جهانی اشاره کرد و افزود: آمریکا تروریسم را به دو دسته خوب و بد تقسیم کرده و این‌گونه تحلیل می‌کند که تروریسمی که در راستای منافع و امنیت این کشور در جهان تلاش می‌کند خوب و قابل حمایت است.

عضو هیئت‌ علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه اصفهان با اعتقاد به اینکه ایدئولوژی آمریکا از تعریف تروریسم به سیاست برخی کشورهای منطقه نفوذ کرده است، گفت: کشورهایی مانند عربستان سعودی، ترکیه، پاکستان، قطر و ... در سال‌های گذشته با الگوبرداری از نحوه تقابل آمریکا با تروریسم به ناامنی هر چه بیشتر موجود در خاورمیانه افزوده‌اند.

بصیری تروریسم را بحران پیچیده و لاینحل خاورمیانه توصیف و خاطرنشان کرد: مهم‌ترین و کاربردی‌ترین راه مقابله و مهار تروریسم در منطقه افزایش آگاهی بخشی و کمک به فرهنگ‌سازی در میان ساکنین خاورمیانه است چراکه بخش قابل‌توجهی از مسلمانان تکفیری به دلیل فقر آموزش و فرهنگ به‌راحتی فریب جریان‌های تروریستی را خورده و در دام آن‌ها گرفتار می‌شوند.

وی نقش پررنگ نخبگان سیاسی جهان اسلام و رسانه‌های متعهد مسلمان را در مسیر این فرهنگ‌سازی مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: دولت‌ها و قدرت‌های غربی از همه توان و انرژی خود برای زمین‌گیر کردن مسلمانان از طریق اشاعه اسلام هراسی در جهان غرب و شرق استفاده می‌کنند تا بیشترین میزان آسیب و زیان را متوجه دولت‌ها و ملت‌های مسلمان جهان کنند.

عضو هیئت‌علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه اصفهان در بیان اهداف اصلی اسلام هراسی ایجادشده در جهان گفت: جنبش‌های اسلامی منطقه سال‌ها است پیام امیدبخش خود را به گوش ملت‌هایی رسانده‌اند که برای رهایی خود از چنگال استبداد و استعمار تلاش می‌کنند اما امروز غرب با ایجاد اسلام هراسی در جهان به دنبال خلع سلاح جریان‌های سیاسی ناب و مستقل خاورمیانه ازجمله انقلاب اسلامی ایران است.

بصیری با اعتقاد به اینکه رشد اسلام در جهان مانعی برای نظام‌های لائیک غرب است، ادامه داد: استکبار جهانی در سال‌های گذشته از یک‌سو به دنبال ایجاد ناامنی بیشتر در جهان بوده و از سوی دیگر در برابر جریان مهاجرت و بقای نسل جوامع مسلمانان ایستاده است.

وی درباره چرایی ائتلاف غرب و صهیونیسم جهانی برای مبارزه با اسلام راستین تصریح کرد: غرب در سال‌های گذشته از همه ظرفیت‌های خود برای سرکوب مسلمانان، ایجاد تشتت در میان آن‌ها و در نهایت مهار اسلام سیاسی استفاده کرده و از طریق قرارداد برخی کشورها در مسیر جنگ‌های قومی و قبیله‌ای در خاورمیانه از روش‌های اسلام هراسی به نفع خود بهره گرفته است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.