دیدار مقام‌های سابق آمریکا با مذاکره‌کننده هسته‌ای کره‌شمالی

آمريكا,کره شمالی

مقام‌های ارشد سابق آمریکا با مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای کره‌شمالی در سنگاپور امروز (یکشنبه) و در بحبوحه بن‌بست در روند مذاکرات دیدار کردند.

مقام‌های ارشد سابق آمریکا با مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای کره‌شمالی در سنگاپور امروز (یکشنبه) و در بحبوحه بن‌بست در روند مذاکرات دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "لئون سیگال"، مدیر پروژه همکاری امنیتی شمال شرق آسیا در شورای تحقیقات علوم اجتماعی، یک انجمن غیردولتی مستقر در آمریکا به خبرنگاران گفت، این نشست برنامه‌های موشکی و اتمی کره شمالی را در بر گرفته است.

آمریکا و پیونگ‌یانگ روابط دیپلماتیک رسمی ندارند اما مقام‌های سابق واشنگتن گهگاه با دیپلمات‌های پیونگ‌یانگ با هدف سازش در زمینه بن‌بست مساله هسته‌ای کره‌شمالی و متقاعد کردن پیونگ‌یانگ برای متوقف کردن این برنامه اتمی دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

ریاست طرف کره‌ای را "ری یونگ هو"، مذاکره‌کننده ارشد برای گفت‌وگوهای خلع سلاح اتمی شش جانبه برعهده دارد. پیونگ‌یانگ تمایل خود را برای از سرگیری این مذاکرات ابراز کرده است.

اوایل ژانویه ، کره‌شمالی به آمریکا اعلام کرد که تمایل دارد به صورت موقت آزمایش‌های اتمی خود را متوقف کند در صورتی که واشنگتن رزمایش‌های اتمی خود را که هر ساله با کره‌جنوبی برگزار می‌شود در سال‌جاری میلادی متوقف کند. اما واشنگتن ارتباط برگزاری این رزمایش‌ها را با آزمایش احتمالی اتمی یک تهدید تلویحی دانسته است.

طرف مذاکره‌کننده آمریکایی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا دو طرف درباره حملات هکری اخیر به کمپانی سونی پیکچرز صحبت کردند یا خیر، گفت: به عقیده من ما هنوز راه زیادی برای مذاکره و دستیابی به توافق داریم.

در این نشست که تا روز دوشنبه ادامه پیدا می‌کند، افرادی چون "استفان بوسوورس"، فرستاده سابق و ویژه آمریکا به کره‌شمالی، "جوزف دیترانی"، معاون سابق مذاکره‌کننده اتمی و "تونی نام کونگ"، معاون سابق مدیر موسسه مطالعات شرق آسیا در برکلی حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N680215