خودداری احزاب عرب اسرائیل از پیوستن به ائتلاف هرتزوگ- لیونی

سیاسی

روزنامه صهیونیستی تایمز آو اسرائیل گزارش داد که احزاب سیاسی عرب در سرزمین‌های اشغالی از پذیرفتن پیشنهاد اسحاق هرتزوگ، رهبر ائتلاف حزب کار با حزب جنبش به رهبری تزیپی لیونی پس از انتخابات سراسری ماه مارس، خودداری کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه تایمز آو اسرائیل گزارش داد که اسحاق هرتزوگ به سراغ چند تن از رهبران احزاب عرب اسرائیل رفته تا بتواند با آن‌ها برای تشکیل یک ائتلاف به توافق برسد.

دفتر هرتزوگ تایید کرد که وی با مقامات احزاب عرب اسرائیل به بحث درباره پیشنهاد ائتلاف با آن‌ها پرداخته اما در عین حال عنوان کرد جزییاتی که در ارتباط با این بحث‌ها منتشر شده، درست نیستند.

وی مدعی شد که احمد طیبی، نماینده کنست اسرائیل و رهبر حزب "جنبش عربی برای تغییر" به رهبر حزب کار اسرائیل نزدیکی پیدا کرده است. شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که احمد طیبی گفته است: هرتزوگ با او و محمد برکه رهبر حزب کمونیست عرب- یهودی موسوم به هاداش چند هفته پیش درباره امکان پیوستن آن‌ها به ائتلاف کمپ صهیونیست گفت‌وگو کرده است.

طیبی عنوان کرده که هر دو آن‌ها به هرتزوگ گفته‌اند که نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند اما در عین حال تصریح کرده‌اند که مساله حمایت از این ائتلاف در ازای اختصاص بودجه برای حوزه‌های رای‌گیری آن‌ها را رد نمی‌کنند.

روزنامه تایمز آو اسرائیل در ادامه گزارش داده که یک چنین حمایت تلویحی از سوی احزاب عرب در اوایل دهه 1990 و در دوران اسحاق رابین نخست وزیر سابق اسرائیل به دلیل آن‌که او بودجه آموزش، بهداشت و مستمری کودکان در بخش عربی اسراییل را افزایش داد، وجود داشته است. معمولا احزاب عرب اسرائیل از پیوستن رسمی به ائتلاف‌های تحت رهبری احزاب یهودی – اسراییلی خودداری می‌کنند.

براساس نظرسنجی‌ها 3 حزب جنبش عربی برای تغییر، هاداش و بلد در انتخابات پارلمان کنست می‌توانند 10 تا 12 کرسی را کسب کنند. هنوز مشخص نیست که ایا این 3 حزب نیروهای خود را برای انتخابات ادغام می‌کنند یا خیر. روز شنبه 2 حزب هاداش و بلد انتخابات درون حزبی برگزار کردند.

براساس نظرسنجی‌ها کمپ صهیونیست به رهبری هرتزوگ و لیونی همچنان برتری ناچیزی بر حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو نخست وزیر فعلی اسرائیل دارد. نظرسنجی روزنامه معاریو اعلام کرده که کمپ صهیونیست با کسب 25 کرسی 3 کرسی بیشتر از مجموع 22 کرسی حزب لیکود به دست می‌آورد. یک نظرسنجی شبکه 10 اسرائیل نیز نشان داده که کمپ صهیونیست 24 کرسی و حزب لیکود 20 کرسی را به دست می‌آورد.

انتهای پیام

کد N679831