پیش‌بینی سه سال پیش اسد درباره حل بحران سوریه در 2015

سیاسی

نزدیک به چهار سال است که بحران سوریه آغاز شده، چهار سال بسیار سخت برای مردم این کشور که روز به روز بر وخامت آن افزوده شد. بیش از 150 هزار تن کشته شدند و میلیون‌ها سوری نیز آواره‌اند. اما ظاهرا اوضاع درحال تغییر است و روزنه‌هایی از امید در حال باز شدن است. روزنه‌هایی که بشار اسد سه سال پیش وعده باز شدن آن را در 2015 داده بود و این سال‌ را حد فاصل میان جنگ و صلح در سوریه خوانده بود.

به گزارش خبرگزارش دانشجویان ایران ( ایسنا) سایت اینترنتی النشره در تحلیلی با عنوان "2015 سال حل بحران سوریه" نوشت: بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در اواسط سال 2011 و با آغاز بحران سوریه که در آن برخی‌ها تظاهرات اصلاح طلبانه مردم را به درگیری‌های نظامی تبدیل کردند، به یک دیپلمات که به دمشق سفر کرده و سوالات زیادی درخصوص آینده این بحران و راهکارهای خروج از آن را با خود به همراه داشت، گفت: "سوریه را در سال 2015 ببینید."

از آن موقع نزدیک به چهار سال می‌گذرد و اتفاقات زیادی در مورد بحران سوریه افتاد اما اکنون با توجه به رخدادها و تحولات جدید در منطقه می‌توان گفت که بشار اسد بسیار دقیق از روند تحولات در کشورش اطلاع داشت که سال 2015 را حد فاصل میان جنگ و صلح در سوریه خواند. امروز اوضاع ژئوپولتیک جهان نشان می‌دهد که شمارش معکوس جریان‌هایی در منطقه آغاز شده است که نتایج خود را بر بحران سوریه خواهد گذاشت و این بیانگر پیش بینی درست بشار اسد درباره آینده سوریه است.

دلایلی که می‌توان برای این مسئله برشمرد شامل موارد زیر می‌باشد:

1. از نظر سیاسی عربستان، یکی از مهمترین طرف‌های مخالف باقی ماندن بشار اسد محاصره شده است به گونه‌ای که شیعیان حوثی توانسته‌اند بر بیشتر مناطق یمن در همسایگی عربستان از جمله مناطقی در ساحل دریای سرخ و باب المندب که گذرگاهی به سمت کانال سوئز است، سیطره یابند. در واقع با توجه به شیعه بودن حوثی‌ها و ارتباط آنها با دیگر شیعیان منطقه و کنترل حوثی‌ها بر این گذرگاه، عربستان در محاصره سیاسی قرار گرفته است. در سویی دیگر حضور فعال حزب‌الله در جنوب لبنان و منطقه البقاع نشان دهنده کنترل این گروه بر مرزها با سرزمین‌های اشغالی و سوریه است. هم‌چنین تاثیر میزان نفوذ ایران در حل پرونده سوریه بر کسی پوشیده نیست.

2. مذاکرات آمریکا و ایران درباره پرونده هسته‌ای و سایر مسائل موجود به جاهای خوبی رسیده است و دیگر موانع که پیشتر بر سر رسیدن به توافق وجود داشت، اکنون برداشته شده است. تنها برخی اختلافات درخصوص جزئیات مربوط به ارائه طرح‌های مناسب از سوی دو طرف وجود دارد. هفت کشور اروپایی نیز دیگر مخالف برداشتن تحریم‌های ایران نیستند بلکه پنهان و آشکار بر لزوم لغو تحریم‌ها از ایران تاکید می‌کنند. این مسئله نشان می‌دهد که آمریکا آنقدر که به ایران اهمیت می‌دهد به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس اهمیت نمی‌دهد. به عبارت دیگر اوضاع هرگونه که باشد و میزان ائتلاف‌ عرب‌ها با غرب هرقدر باشد، باز ایران حرف آخر را در تعامل با مسئله سوریه خواهد زد.

3. در حال حاضر مخالفان سوریه تمایل بیشتری به پذیرش دعوت مسکو برای شرکت در مذاکرات دارند به ویژه اینکه جان کری، وزیر خارجه آمریکا حمایت خود را از طرح روسیه برای حل بحران سوریه اعلام کرده است. تمامی اوضاع و شرایط نشان می‌دهد که احتمال موفقیت نشست آتی در مسکو میان نظام و مخالفان بیشتر از احتمال شکست آن است.

4. دلیل دیگر این است که ترکیه و کشورهای عرب به این نتیجه رسیده‌اند که سرنگونی بشار اسد و برکناری وی ممکن نیست و تنها به این مسئله اکتفا کرده‌اند که افکار عمومی را به اخبار داعش و پیشروی این گروه و عقب نشینی آن مشغول کنند. این نشان می‌دهد کشورها خطر تروریسم را بزرگتر و مهم تر از خطر نظام سوریه می‌دانند.

5. تروریسم امروز به اروپا رسیده و روی خشن خود را به اروپایی‌ها نشان داده است و کشورهای اروپایی اکنون به همکاری با سازمان اطلاعات سوریه و دستگاه‌های امنیتی آن بیش از هر زمان دیگری نیاز دارند. سوریه پرونده‌های مهمی از تروریست‌های اروپایی حاضر در سوریه در اختیار دارد که در جنگ با دولت‌های سوریه و عراق شرکت کرده‌اند. در همین راستا فاش شده است که بیش از یک کشور اروپایی از دولت سوریه خواسته‌ است لیست تروریست‌های اروپایی و پرونده‌های آنها را برای اقدام پیش دستانه ارائه کند.

این عوامل و همچنین برخی مسائل دیگر این واقعیت را روز به روز بیشتر نمایان می‌کند که دور از انتظار نیست ماه‌های آتی ماه‌های حل بحران سوریه و پس از آن بحران در تمامی منطقه باشد.

انتهای پیام

کد N679798