رییس مقابله با تروریسم اتحادیه اروپا: احتمال وقوع حملات بیشتر وجود دارد

سیاسی

رییس مقابله با تروریسم اتحادیه اروپا تاکید کرد: اینکه بتوانیم بصورت صد درصد امنیت را برای اروپا تضمین کنیم وجود ندارد و احتمال دارد که حملاتی نظیر حملات اخیر در فرانسه باز هم اتفاق بیفتد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ژیل دو کرشوو، رییس مقابله با تروریسم اتحادیه اروپا به شبکه خبری ای‌.بی‌.سی درباره احتمال حملات آتی در اتحادیه اروپا گفت: من یک گوی پیشگویی ندارم اما پیامی که قصد دارم آن را بیان کنم تاحدودی با آنچه که آمریکا آن را پس از حملات 11 سپتامبر 2001 بیان کرد،‌ متفاوت است. انتظار شهروندان آمریکایی این است که خواهان برقراری صد درصد امنیت هستند. به نظرم اروپا یک عکس‌العمل دیگری دارد و پذیرفته که تضمین صد درصدی امنیت امکان‌پذیر نیست.

اظهارنظرهای رییس مقابله با تروریسم اتحادیه اروپا درحالی مطرح شد که یک هفته از کشته شدن 17 تن در حملات تروریستی فرانسه و یک روز پس از کشته شدن دو تن در عملیات ضد تروریست بلژیک می‌گذرد.

اروپا همواره از شهروندانی در هراس بوده که یا توسط گروه‌هایی چون القاعده یا داعش تحریک شده‌اند یا افرادی بودند که در کنار آنها می‌جنگیدند و حال برای کشورهایشان خطری جدی تلقی می‌شوند چون می‌توانند در داخل کشورهای اروپایی دست به حملاتی بزنند. با این حال، این مقام مقابله با تروریسم اتحادیه اروپا این مساله را رد کرد که حملات اخیر فرانسه آغازگر یک دوره جدید محسوب می ‌شود.

وی افزود: ‌می‌دانم که چنین حملاتی رخ می‌دهد. برخی از توطئه‌ها خنثی شدند و برخی از شبکه‌های تروریستی در فرانسه، انگلیس و آلمان از بین رفتند اما باید بگویم که این پیروزی صد درصد نیست.

یکی از پروژه‌هایی که این مقام مسئول مطرح کرد این است که دولت‌های اروپایی نباید تمام افرادی را که از سوریه و عراق به کشورهای خود بازمی‌گردند به زندان بیندازند چون این افراد با یکدیگر آشنا می‌شوند و مسایل زیادی را یاد می‌گیرند. درباره حمله پاریس نیز باید بگویم که مهاجمان چند صباحی در زندان با یکدیگر بودند. بجای زندان، استفاده از مراکز تادیب کارساز‌تر است ما باید از روش‌های بهتری این مساله را از میان برداریم اما این مساله چالش‌برانگیز است.

این مقام مسئول اتحادیه اروپا گفت که نگران این مساله است که ورای اقدامات تحریک‌آمیز ناشی از حملات تروریستی، یک روش دیگر که رقابت باشد می‌تواند باعث شود تا گروه‌های تروریستی دست به حملات جدیدی بزنند. حملاتی نظیر آنچه در پاریس رخ داد شاید تلاشی از جانب القاعده است تا نشان دهد که همچنان در این نوع اقدامات تواناست.

انتهای پیام

کد N679766