در جریان بررسی سیاست‌های کلی انتخابات؛

حدود هزینه‌های مجاز انتخاباتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شد

سیاست داخلی

در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های کلی انتخابات پیگیری شد و دو بند دیگر از این سیاست‌ها به تصویب رسید.

در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های کلی انتخابات پیگیری شد و دو بند دیگر از این سیاست‌ها به تصویب رسید.

به گزارش ایلنا، در ابتدای جلسه، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با ابراز تأسف عمیق از تبلیغات سوء برخی کشورهای غربی در مورد اسلام و تشدید القائات سوء اسلام‌هراسی در جهان گفت: اقدامات نابجای گروهک‌های تروریستی تکفیری در جهان که به اسم دروغین اسلام صورت می‌گیرد، محکوم است و نباید این اقدامات تروریستی که سابقه طولانی کشتار مسلمانان در منطقه را دارد، به پای اسلام نوشته شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به سوابق ننگین و طولانی تروریسم دولتی توسط رژیم اشغالگر قدس علیه مسلمانان به ویژه مردم مظلوم غزه، لبنان و فلسطین اشاره کرد و گفت: جای تأسف است که برخی غربی‌ها، چشم بر جنایات صهیونیست‌ها علیه مسلمانان بسته و به جای محکومیت آنها و هشدار و صهیونیسم‌هراسی در دنیا، علیه مسلمانان که سال‌هاست خود قربانی گروهک‌های تروریستی تکفیری مورد حمایت آنان در منطقه به ویژه سوریه، عراق و افغانستان هستند، اقدام می‌کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ابراز امیدواری کرد عقلا، اندیشمندان و بزرگان آزاده در غرب اجازه ندهند، اقدامات تروریستی مشتی گروهک‌های تکفیری که نام اسلام را بدنام کرده‌اند به پای دین رحمت و صلح، اسلام نوشته شود و همه کشورها، اعم از مسلمان و غیرمسلمان با همه اشکال تروریسم در جهان متحد و مبارزه جدی صورت گیرد.

در ادامه جلسه، با توجه به سیاسی شدن نوسانات بهای نفت در جهان، ابراز امیدواری شد که سیاست‌های اقتصادی کشور به سمت و سویی برود که وابستگی بودجه کل کشور به درآمدهای نفتی به تدریج کاهش یافته و به طور کامل قطع گردد.

 در جلسه امروز مجمع که علاوه بر سران سه قوه و اکثریت اعضا، وزرای اطلاعات و دادگستری، رؤسای کمیسیون‌های شوراها و امور داخلی کشور و امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان صداوسیما و معاون حقوقی رئیس جمهور نیز حضور داشتند، پس از بحث و بررسی‌های مبسوط، موارد ذیل به عنوان بندهای دیگری از سیاست‌های کلی انتخابات به تصویب رسید:

- ممنوعیت هرگونه تخریب، تهدید، تطمیع، فریب و وعده‌های خارج از اختیارات قانونی و هرگونه اقدام مغایر با امنیت ملی نظیر تفرقه قومی و مذهبی در تبلیغات انتخاباتی.

- تعیین حدود هزینه‌های مجاز انتخاباتی، شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان و تشکّل‌های سیاسی و اعمال نظارت دقیق بر آن.

ادامه این مبحث در جلسات آتی مجمع پیگیری خواهد شد.

گفتنی است اخیراً مجمع تشخیص مصلحت نظام نامه‌ای خطاب به رؤسای قوای سه‌گانه و دستگاه‌های مختلف برای ارائه گزارش عملکرد و سیاست‌های کلی نظام جهت بررسی در کمیسیون نظارت ارسال کرده است.

همچنین دو نفر به نمایندگی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی و تدوین لایحه بودجه کشور و برنامه ششم در هیأت دولت و دو نفر دیگر نیز در کمیسیون تلفیق و برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برای برنامه ششم و بودجه 94 کشور معرفی شده‌اند.

 

کد N679685