اولاند به آتش زدن پرچم فرانسه در نیجر واکنش نشان داد

سیاسی

رئیس‌جمهوری فرانسه در نخستین واکنش خود به تظاهراتی که در برخی کشورهای آفریقایی علیه انتشار کاریکاتورهای موهن در هفته‌نامه طنز «شارلی ابدو» برگزار شده است، تاکید کرد فرانسه به دفاع از «آزادی بیان» ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهور فرانسه، امروز- شنبه- در واکنش به اقدام تظاهر کنندگان خشمگین نیجر که پرچم فرانسه را به آتش کشیدند، گفت «آنها باید مجازات شوند؛ زیرا وقتی این کار در فرانسه و نیز در خارج صورت می‌گیرد، قابل تحمل نیست.»

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهوری فرانسه در نخستین واکنش خود به تظاهراتی که در برخی کشورهای آفریقایی علیه انتشار کاریکاتورهای موهن در هفته‌نامه طنز «شارلی ابدو» برگزار شده است، تاکید کرد فرانسه به دفاع از «آزادی بیان» ادامه خواهد داد.

این در حالی است که کشورهای مضطرب اروپایی در پی حملات خونین هفته گذشته در فرانسه که 17 کشته بر جا گذاشت، تدابیر امنیتی را تشدید کرده‌اند.

براساس این گزارش، تظاهرات‌کنندگان در نیجر، امروز برای دومین روز تظاهرات محکومیت شارلی ابدو را برگزار کردندو نیروهای پلیس در بیرون مسجد جامع «نیامی» پایتخت این کشور برای متفرق کردن حدود 1000 معترض جوان از گاز اشک‌آور کرد که معترضان نیز با پرتاب سنگ واکنش نشان دادند.

یک روز قبل از آن نیز معترضان در «زیندز» دومین شهر بزرگ نیجر علیه این نشریه تظاهرات کرده بودند که 4 کشته و 45 زخمی بر جا گذاشت. روز جمعه تظاهر کنندگان مرکز فرهنگی فرانسه و 3 کلیسا را در زیندر به آتش کشیدند.

اولاند اقدام معترضان در آتش زدن پرچم فرانسه را محکوم کرد و گفت «آنها باید مجازات شوند زیرا وقتی این کار در فرانسه و نیز در خارج صورت می‌گیرد، قابل تحمل نیست.»

 

کد N679580