پس از مذاکرات امنیتی با کری؛

پاکستان شبکه حقانی را ممنوع الفعالیت اعلام کرد

سیاسی

به دنبال درخواست وزیر خارجه آمریکا از دولت پاکستان برای مبارزه با گروه‌هایی که افغانستان، هند و منافع آمریکا را تهدید می‌کنند، پاکستان شبکه حقانی مرتبط با طالبان را ممنوع الفعالیت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، مقامات آمریکا شبکه حقانی را که اکثرا در خارج از مرز پاکستان فعالیت می‌کند مقصر حملات شدید در افغانستان دانسته و گفتند، این شبکه با دولت پاکستان ارتباط دارد.

در مقابل مقامات ارشد دولت پاکستان گفتند: اطلاعیه رسمی ممنوع الفعالیت اعلام شدن شبکه حقانی در چند هفته آتی منتشر خواهد شد.

یکی از اعضای کابینه دولت نواز شریف نخست وزیر پاکستان گفت: ما تصمیم گرفته‌ایم تا به عنوان اقدامی در راستای اجرای «برنامه اقدام ملی» که پس از حملات مرگبار شبه نظامیان طالبان به مدرسه پیشاور در نظر گرفته شده، شبکه حقانی را ممنوع الفعالیت اعلام کنیم.

این مقام مذکور افزود: ارتش و دولت پاکستان در رابطه با چگونگی مقابله با شبه نظامی گری اتفاق نظر دارند. دیگر طالبان «خوب» یا «بد» وجود ندارد. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز به طور ویژه به انجام اقداماتی علیه شبکه حقانی از جمله ممنوع الفعالیت کردن این گروه تاکید دارد.

یکی از وزرای دولت نواز شریف که خواست نامش فاش نشود تصمیم در رابطه با ممنوع اعلام کردن شبکه حقانی را تایید کرد.

آمریکا، آژانس اطلاعاتی پاکستان را به حمایت از شبه نظامیان حقانی و استفاده از آن‌ها به عنوان نماینده‌ای در افغانستان برای اعمال فشار علیه افزایش نفوذ هند متهم کرد؛ اتهامی که پاکستان آن را رد می‌کند.

اطلاعیه رسمی ممنوع الفعالیت شدن شبکه حقانی نشان می‌دهد که دولت پاکستان می‌خواهد تا آمریکا را متقاعد کند که اسلام آباد دیگر فرقی میان شبه نظامیان «خوب» یا «بد» قائل نیست اما همچنان باید دید که آیا این ممنوعیت در عمل نیز صورت می‌گیرد یا خیر.

در داخل دولت پاکستان بحث‌های شدیدی در این باره وجود دارد که آیا این گروه را جزو سازمان‌های تروریستی قرار دهند یا خیر.

یکی از دیپلمات‌های غربی گفت: تاکنون پاکستان اقدامات بسیاری انجام داده تا فعالیت‌های شبکه حقانی را در داخل این کشور مختل کند اما آن‌ها باید اقدامات دیگری نیز انجام دهند تا مطمئن شوند که شبکه حقانی و دیگر گروه‌ها اجازه سازماندهی مجدد یا بازگشت به مخفیگاه‌ها را نداشته باشند، اموال و دارایی‌های آن‌ها مسدود شود، سرمایه‌های آن‌ها بلوکه شده و شبکه آن‌ها منحل شود.

انتهای پیام

کد N679338