یک استاد حوزه و دانشگاه:

رهبران دینی در مقابل توهین‌کنندگان به پیامبر(ص)بایستند

پيامبر اكرم ص

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: باید رهبران و مردم اسلامی تمام قد در مقابل توهین کنندگان به پیامبر(ص) بایستند و نسبت به این گونه حرکت‌ها بی‌تفاوت نباشند.

حجت‌الاسلام سید‌هاشم بطحایی گلپایگانی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با محکوم کردن توهینی که اخیرا در مجله فرانسوی به پیامبر اکرم (ص) شده است، اظهار کرد: اگر بخواهیم بگوییم که این اقدام نوعی آزادی بیان است درست نیست. چرا که آزادی بیان از نظر اشخاص حقیقی و حقوقی تعریفی دارد.

وی ادامه داد: آزادی بیان یعنی این‌که هر کس حرف خود و مطالباتش را به صورت منطقی و درست بیان کند و نباید به خاطر آزادی بیان کاری کند که سایر افراد مورد توهین واقع شوند. آزادی بیان یعنی هر کس عقایدش را در رابطه با مرام و مسلکش بیان کند و منتظر پاسخگویی از سوی سایرین باشد نه این که به هر بهانه‌ای به سایر ادیان توهین کند.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: این گونه رفتارها نه تنها اسمش آزادی بیان نیست بلکه نوعی هتاکی و فحاشی نیز محسوب می‌شود. آزادی بیان حد و حرمتی دارد این کار اسمش فاشیست فرهنگی است، نه آزادی بیان. آزادی بیان در عقلانیت و اندیشه‌ی انسان‌ها به وجود می‌آید.

گلپایگانی یادآور شد: رهبران دینی همگی باید برای محکوم کردن این امر حرکت کنند. حتی این هتک حرمت به حدی غلط بود که صدای پاپ را هم درآورد ولی متاسفانه سران وهابیت حتی کلمه‌ای حرف نزدند آنهایی که اگر کلمه‌ای به عمر توهین شود ریختن خون شیعیان را مباح می‌داند چرا در این رابطه سکوت کردند و توهین به پیامبر اسلام (ص) را محکوم نکردند، این حرکت جای تاسف دارد.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران که در کل دنیا ام‌القرای جهان اسلام است باید برای محکوم کردن اینگونه حرکت‌ها یک تشکل و ستادی با حمایت رهبری و نظارت ایشان راه بیندازد، تا این گونه حرکت‌ها را محکوم کنند.

گلپایگانی در پایان گفت: آنها با این کارهایشان قلب اسلام را هدف گرفتند و با یک راهپیمایی ساده نمی‌توانیم بگوییم همه چیز تمام شد. باید رهبران و مردم اسلامی تمام قد در مقابل آنها بایستند و نسبت به این گونه حرکت‌ها بی‌تفاوت نباشند.

انتهای پیام

کد N679206